Wordpress

Wordpress Nedir ve Neler Yapılır?

Bu konu sayesinde Wordpress’in ne olduğunu ve Wordpress ile neler yapabileceğinizi öğreneceksiniz.

Wordpress Nedir?

Wordpress PHP ile hazırlanmış ücretsiz kaynak kodlu içerik yönetim sistemidir. 27 Mayıs 2003 tarihinde yayınlanmıştır. Geçmişten günümüzde güzel bir ilerleme kaydeden bu sistem günümüzde büyük bir kullanıcı ve geliştirici kitlesine ulaşmıştır.

Wordpress günümüzde en popüler ücretsiz, açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemlerinin başında gelmektedir. Bunun sebebi bariz birçok sektöre ve amaca hizmet edebilmesidir.

Wordpress ile bir site kurmanız manuel olarak 5 dakika, cPanelin sunmuş olduğu Softaculous paneli ile 1 dakikada da wordpress kurmanıza olanak sağlar.

Wordpress İle Neler Yapılabilir?

Wordpress ile hemen hemen her sektöre uyumlu internet sitesi oluşturabilirsiniz. Özellikle günümüzde bu kadar çok geliştirici kitlesine sahip olan wordpress sizlere her alanda kaliteli siteler hazırlamanıza olanak sağlıyor.

Wordpress İle Oluşturabileceğiniz Niş Siteler

Kurumsal İnternet Sitesi: Wordpress bünyesinde bulunan binlerce ücretsiz veya ücretli temalar sayesinde sizlere muhteşem görüntülere ve özelliklere sahip kurumsal internet siteleri kurmanızı kolaylaştırıyor. Eğer şirketler / firmalar için internet sitesi kurmak istiyorsanız mutlaka wordpressi denemelisiniz.

E-Ticaret Sitesi: Wordpress özünde bir blog yazılımı. Fakat gelişen teknolojiler ve yaratıcı düşünceye sahip olan geliştiriciler sayesinde wordpress her alanda kullanılır oldu. Wordpressin özünde e-ticaret için herhangi bir fonksiyon bulunmuyor. Fakat wordpress geliştiricileri tarafından hazırlanan WooCommerce isimli eklentiyi wordpress sitenize kurduktan sonra siteniz, farklı e-ticaret sitelerinden tamamen farksız bir hale geliyor. Tabi ki bunun için e-ticaret siteleri için hazırlanmış bir tema da kullanmanız gerekiyor.

Forum Sitesi: Yine woocommerce gibi yine wordpress geliştiricileri tarafından hazırlanmış bir eklenti sayesinde sizde wordpress altyapısına sahip bir wordpress internet sitesini forum sitesine çevirebilirsiniz. Tabi ki şunu da unutmamak lazım; bir balığa uçmayı, bir kelebeğe yüzmeyi öğretmeye çalışırsanız sonu hüsran olacaktır. O sebeple her sistemi amacı için kullanmalıyız. Forum sitesi açmak istiyorsanız ücretli veya ücretsiz forum sistemlerini incelemenizi ve size en uygun olanı kullanmanızı tavsiye ederim.

Rehberlik ve Turizm Sitesi: Wordpress ile muhteşem hazırlanmış bir tema ve eklentileri sayesinde yine bir siteyi rehberlik ve turizm sitesine dönüştürebilirsiniz. Rehberlik ve Turizm sitesinden kastım foursquare veya swarm benzeri yerlerin ve mekanların tanıtım bölümlerinin olduğu bilgilendirici sitelerdir. Sizde seçeceğiniz uygun bir tema ile çok kolay bir şekilde bu tarzda site sahibi olabilirsiniz.

İş İlanı Sitesi: Yine wordpress ile bir iş ilanı sitesi kurabilirsiniz. Tabi ki bu işin yasal mevzuatlarını incelemenizi ve sektöre öylece dalmanızı istemem. Bu sebeple mutlaka bu iş için araştırma yapmanızı tavsiye ediyorum.

Otelcilik ve Rezervasyon Sitesi: Eğer bir otel için veya oteliniz için bir site ihtiyacınız varsa wordpress ile çok kolay bir şekilde rezervasyon özelliğine sahip, odaları gösterebileceğiniz birbirinden şık internet siteleri kurabilirsiniz.

Aynı zamanda birçok farklı organizasyon için birbirinden kaliteli rezervasyon siteleri oluşturabilirsiniz.

Haber ve Blog Sitesi: Bir çoğumuz zaten wordpressin aslında bir blog sistemi olduğunu biliyor. Fakat günümüzde herkes blog sitesi için wordpress kullansa da haber sitesi açmak isteyen kişiler veya haber şirketleri özel yazılım kullanmayı ve o yazılımlara aylık on binlerce lira ödemeyi tercih ediyor. Fakat wordpress bir haber sitesi açmak isteyenler içinde mükemmel kolaylıklar sunuyor. Hatta öyle ki Türkiye’de oldukça popüler olan haberler.com sitesi bile wordpress ile oluşturulmuş ve hala wordpress kullanan bir haber sitesidir.

Wordpress’in Çalışma Mantığı Nasıldır? Her Sektöre Nasıl Uyum Sağlar?

Wordpress genel mantıkla yönetim paneli üzerinden sizlere sayfalar ve yazılar oluşturmaya olanak sağlar. Bu sayfalara ve yazılara müdahale edip nerede nasıl kullanabileceğinizi sizlere bırakır.

Eğer kod bilginiz varsa, php bilginiz varsa wordpress ile istediğiniz her şeyi çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Wordpressin hemen hemen bütün sektörlere uyum sağlamasının temelinde temalar vardır. Güzel planlanmış, algoritması sorunsuz oluşturulmuş ve kodlaması odlukça başarılı yapılmış bir tema ile wordpress ile her şeyi yapabilirsiniz.

Örneğin woocommerce eklentisini kurduğunuzda ürünler adı altında bir pencere oluşur ve ürünlerinizi bu alandan sisteme yüklersiniz. Bunun temelinde wordpressin kendi özelliği olan yazılar oluşturduğumu algoritma yatar. Geliştiriciler bu özelliği modifiye ederek e-ticaret sitenizi kurmaya ve bu siteleri kullanmaya hazır hale getirirler.

Yine aynı şekilde bir sayfalar özelliği sayesinde ürünlerin kategorilerine göre farklı sayfalar gösterebilirsiniz.

Yani temelde temaları kodlarken wordpressin de özelliklerini etkili bir biçimde kullanmak, bizlere birbirinden farklı ve birbirinden değişik internet siteleri oluşturmamıza olanak sağlıyor.

Wordpress Ücretsiz Bir Yazılım ve Açık Kaynak Kodlu. Bu Bir Sorun Teşkil Etmez Mi?

Wordpress kullanmayan veya wordpressi yeni yeni tanıyan hemen hemen herkesin aklına takılan bu soruya cevap vermesem olmazdı.

Wordpress açık kaynak kodlu bir sistem doğru, fakat şu unutulmamalı ki geliştirici sayısı da oldukça fazla bir sistem. Bu sebeple Wordpress sisteminde bir açık veya riskli bir durum söz konusu olduğunda bunu fark edip bunu kapatacak onlarca geliştirici mevcut. Aynı zamanda yine bu konular için paylaşılmış Türkçe veya yabancı dilde birçok makale mevcut.

Bu noktada bir internet sitesi açarken sisteme karar vermeden önce kendinize sormanız gereken soru şu. Sistemimde bir sorun veya açık olduğunda bunu kapatmam veya sorunu çözmem için bir firmaya veya bir geliştiriciye bağlı olmak ve her işlemde para ödemek mi daha mantıklı yoksa bir sistemle ilgilenen yüzbinlerce yazılımcılara bağlı olmak mı daha mantıklı?

Benim şahsi fikrim tabi ki yüzbinlerce yazılımcılar ile çalışmak daha mantıklı. İşte bu noktada wordpress bize en büyük kıyağını sunuyor.

Siz yerli veya yabancı bir firmadan bir internet sitesi alırsınız. Bu yazılım onlara aittir fakat bir hata veya bir açık söz konusu olduğunda o firma halledene kadar, o sorunu bulana kadar diken üstünde beklersiniz.

Ama wordpress kullandığınızda bir hata veya bir açık ile karşılaştığınızda Google’da yapacağınız doğru arama ile anlık olarak sorunlarınıza çözüm üretebilirsiniz.

Sonuç Olarak: Wordpress’in ücretsiz olması ve açık kaynak kodlu olması sizleri korkutmasın veya sizleri çekimser yaklaştırmasın.

Günümüzde birçok büyük yerli ve yabancı şirket wordpress ile sitelerini hazırlar. Wordpress ile istediğiniz sektöre uygun internet siteleri oluşturabilirsiniz. Hızlı, kaliteli ve güvenilir olduğundan şüpheniz olmasın.

Wordpress ile internet sitesi kurulum hizmeti vererek bir gelir elde edebilirsiniz. Yukarıda her ne kadar kolay diye tabir etsek bile wordpressi öğrenmek, özelliklerine hâkim olmak için zaman ve tecrübe gereklidir.

Eğer bir internet sitesi kurduracaksanız mutlaka ama mutlaka profesyonel insanlarla çalışmaya özen gösterin. Ucuz olsun diye 3 kuruş fiyattan kaçarsanız ileride projeniz ile ilgili çok ciddi problemler meydana çıkabilir.

Wordpress ile ilgili sormak istediğiniz konu olursa alt kısıma yorum yazabilirsiniz. Aynı zamanda iletişim panelimden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Tekrar Görüşmek Üzere… 😊

Resul ÖZYURT

2015 yılından beri Wordpress, Opencart gibi sistemler ile profesyonel olarak çalışıyorum. 2018 yılından beri profesyonel olarak Dijital Pazarlama alanında hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu