Sosyal Medya Reklamcılığı

Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir?

Yaşadığımız son 10 yıl içerisinde hayatımızın birçok alanında etkisini gösteren ve hemen hemen herkesin kullandığı internet, akıllı cihazlar, sosyal medya kanalları hayatımızın büyük birer parçaları haline geldiler.

Birçok kişi işi için, birçok kişi vakit harcamak için, birçok kişi haberleşme ve benzeri amaçlar için bu kanalları kullanmakta.

Bu kanallar bu kadar gelişmişken artık işletmelerimiz için, markalarımız için yeni pazarlama ve yeni reklamcılık alanları ortaya çıkmaktadır. Bende bu konumda sizlere en popüler olan sosyal medya kanallarında reklam çıkabilmeniz amacı ile temel bilgiler vermeye çalışacağım.

Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir?

Sosyal Medya Reklamcılığı, facebook, instagram, twitter, tiktok gibi çeşitli sosyal medya kanallarının reklamcılık hizmetinden faydalanarak belirli bir hedef kitleye gerek görüntülü gerek videolu içeriklerinizin belirli ücretler karşılığında gönderilmesi işlemidir.

Eminim ki birçoğumuz hatta hepimiz facebookta, instagramda “Sponsorlu” olarak belirtilmiş, aslında takip etmediğimiz sayfaların gönderileri karşımıza çıkmıştır. Bunlar firmaların yayınlamış olduğu çeşitli sosyal medya reklamlarından birisidir.


Neden Sosyal Medya Reklamcılığı?

Günümüzde insanlar artık vakit geçirmek veya çevresi ile sosyal bağlar kurmak dışında ticaret yapmak amacı ile de sosyal medyayı kullanmakta. Örneğin, butik mağazası olan bir işletme sahibi, ayakkabı mağazası olan bir işletme sahibi, danışmanlık hizmeti veren bir kişi, emlakçı olan bir kişi, inşaat firması olan bir kişi gibi çeşitli sektörlerde çeşitli işler yapan insanlar ürünlerinin ve/veya hizmetlerinin görsellerini paylaşarak satış yapabilmekte.

Sosyal Medya kanallarının kullanımları bu derece geliştiği için herhangi bir ürün ve/veya hizmet satışı yapan kişi/kişiler daha fazla hedef kitleye, daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak için bu yolu tercih etmektedir.

Sosyal medya reklamcılığının en avantajlı bulduğum 2 kullanım alanı şudur. Birincisi kullanıcı vakit harcamak için uzun süre instagramda veya facebookta vakit harcarken sizin reklamlarınızı görebilir ve bu kullanıcının ilgisini çekebilirseniz potansiyel bir müşteri haline getirip satış yapabilirsiniz.

İkincisi ise, arama motorları tarafında veya sosyal medya sayfalarında belirli bir ürünü veya hizmeti aramış sonrasında gezinmeye devam eden kullanıcıları, sitenize giren, sayfanıza giren kullanıcıları belirli bir hedef kitleye toplayabilir ve satış olanağınızı güçlendirmek için bu kişilere tekrar tekrar reklam çıkarak yeniden pazarlama yapabilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamcılığı Hangi Siteleri Kapsar?

Temel olarak Sosyal Medya reklamcılığı herkesin bildiği ve yasaklanmış olan site / sektörler dışında diğer herhangi bir siteye yasak veya kısıt koyulmamıştır. Eğer siteniz tüm dünya da geçerli olan bahis, kumar, müstehcen içerik gibi yasaklanmış içerikleri barındırmıyor ise ve spam olarak algılanacak derece de işlem yapmaz iseniz reklamlarınızın yayınlanmasında herhangi bir sorun yaşamazsınız ve sitenizin reklamlarını sorunsuz bir şekilde istediğiniz hedef kitleye ulaştırabilirsiniz.

Sosyal Medya Reklam Türleri Nelerdir?

Sosyal medya kanallarında reklam türleri sosyal medya sitesine göre farklılık gösterebilir.

Temel olarak reklam türleri şu şekilde incelenebilir;

  1. Bilinirlik Reklamları
  2. Değerlendirme Reklamları
  3. Dönüşüm Reklamları

Bilinirlik Reklamları

Adından da anlaşılacağı gibi bilinirlik reklamları genellikle marka bilinirliğinizi arttırmak amacı ile kullanılır. Eğer sektöre yeni bir giriş yapıyorsanız ve reklamlarınızın olabildiğince çok insana göstermeyi veya olabildiğince çok defa göstermeyi istiyorsanız bilinirlik reklamlarını kullanabilirsiniz.

Marka Bilinirliği Reklamı:

Bu reklam türünde yayına almış olduğunuz reklamlarınız olabildiğince çok defa gösterilerek insanların sizin markanızı daha çok hatırlamasını sağlar. Bu reklam türünde reklamınız bir kişiye birden fazla defa gösterilebilir.

Erişim Reklamı:

Bu reklam türünde ise yayına aldığınız reklamlar olabildiğince fazla kişiye gösterilir. Reklamlarınız bir defa gösterilen kişiye bir daha gösterilmez ve bu şekilde maksimum oranda gösterime ulaşmış olursunuz.


Değerlendirme Reklamları

Değerlendirme reklamları ise belirli bir dönüşümü ölçümlemek için kullanılan reklam türleridir. Örneğin, reklamlarınız ile internet sitenize giren insanları, uygulamanızı indiren insanları, sizinle etkileşime geçen insanları, size mesaj gönderen insanları ölçümlemek ve değerlendirmek için verilen reklam türleridir. Bu reklamlar ppc yani tıklama başı maliyet dediğimiz sistem üzerinden işler.

Trafik Reklamı:

Bu reklam türünde amaç insanların internet sitenize, uygulamanıza veya facebook sayfanıza girmesini sağlamaktır. Reklamınız eğer internet sitenize insanların girmesi için yayınlanmış ise reklam gideriniz tıklama başına ücretlendirilir

Etkileşim Reklamı:

Etkileşim reklamları genel olarak paylaşımı yapılan reklam gönderiniz ile etkileşim alınması, reklamı yapılan sayfanızın beğenilmesi veya facebook sayfanıza yapılan yorumlar gibi işlemleri kapsar. Ücretlendirme yine yapılan işlem başına ücretlendirilir.

Uygulama Yüklemeleri Reklamı:

Bu reklam türünde ise yayınladığınız uygulamaları indirme olasılığı en yüksek olan kişilere reklamınız gösterilir ve gösterilen kişilerin bu uygulamayı yüklemeleri hedef alınır. Ücretlendirme yüklenen uygulama başına yapılır.

Video Reklamları:

İnsanlara videolu reklamlar çıkmak için kullanılan reklam türüdür.

Potansiyel Müşteriler Bulma Reklamı:

Bu reklam türünde amaç reklamlarınızın gönderildiği insanların sizin reklamlarınızdan daha fazla bilgi alması için insanların karşısına form vb metaryeller çıkararak iletişime geçmesi sağlanan reklam türüdür.

Mesajlar Reklamı:

Kullanıcıların hizmetinizi değerlendirmek, bilgi almak, iletişime geçmek v.b. işlemler için sizlere mesaj yolu ile iletişim kurması işleminde kullanılan reklamdır.


Dönüşüm Reklamları

Bu reklam türünde artık insanların sizi tanıdığını varsayarak elimizde biriktirdiğimiz veriler sonucunda bu kullanıcıları satışa yönlendirmek için kullanılan bölümlerdir. Önceki aşamalarda marka bilinirliği için reklamlarımızı yeteri kadar insana gösterdiğimizi varsayalım, sonrasında yeteri kadar trafik veya etkileşim aldığımızı veya buna benzer diğer amaçlarımız için işlemleri yaptığımızı ve bu verileri depoladığımızı varsayalım. Artık son aşamaya geldik demektir.

Dönüşümler Reklamı:

Bu reklam türünde topladığımız veriler neticesinde, amacımız eğer bir kişiyi sitemize sokup, bizimle iletişime geçmesini sağlamak ise, e-ticaret sitemizden ürün satılmasını istiyorsak veya bir otel, turizm şirketi sahibiysek sitemiz üzerinden rezervasyon yapılmasını istiyorsak bu ve bunun gibi amaçlar neticesinde yapılan işlemlere dönüşüm reklamı denir.

Katalog Satışları Reklamı:

Eğer bir e-ticaret siteniz varsa, sitenizdeki ürünler facebook’un katalog sistemine entegre edilebiliyor ise ürünlerinizi müşterilerinize gösterilmesi ve satış işlemini kapsayan reklamdır.

Mağaza Trafiği Reklamı:

Bu reklam türünce amaç, diğer reklamlardan farklı olarak lokalde bulunan bir kafeniz, restaurantınız veya herhangi bir işletmeniz varsa, çıktığınız reklamlar sonucunda insanların sizin belirli bir lokasyonda bulunan konumunuzu ziyaret etmeleri işlemine denir.


Sosyal medya reklamcılığında en çok kullanılan platform Facebook/İnstagram olduğu için sizlere doğrudan bu platformun reklamlarını anlatmak istedim.

Diğer sosyal medya platformlarında da hemen hemen benzer sistemler olmaktadır.

Şimdilik bu konu ile ilgili size aktarabileceklerim bu kadar. Zaman ilerledikçe ve/veya sistemler değiştikçe bu konuyu güncelliyor olacağım. Bu konu ile ilgili sormak istediğiniz veya merak ettiğiniz konuları alt tarafta bulunan yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.

Hepinize sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.

Hoşça kalın…

Resul ÖZYURT

2015 yılından beri Wordpress, Opencart gibi sistemler ile profesyonel olarak çalışıyorum. 2018 yılından beri profesyonel olarak Dijital Pazarlama alanında hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu