Wordpress

Sıfırdan Temel Wordpress Kurulumu

Wordpress şüphesiz günümüzde en çok tercih edilen sistemlerden biri haline gelmiş konumda. Her ne kadar geçtiğimiz yıllarda bu kadar popüler bir sistem olmasa bile, özellikle son 3-4 yıldır birçok işletme ve/veya kişi projelerinde wordpress sistemini tercih ediyor.

Wordpress ile Neler Yapılabilir?

Wordpress birçok sektöre uyan ve birçok kalıba girebilen, onlarca eklenti ve geliştiricisi olan açık kaynak kodlu bir sistemdir.

Wordpress özünde aynı mantık ile kurulur fakat sektörlere göre farklı özelliklere sahip bir site haline gelmesi için temalar çok büyük rol oynar. Burada iş aslında tema yapımcılarına düşmektedir.

Seçeceğiniz uygun tema sayesinde isterseniz kurumsal bir internet sitesi, isterseniz haber sitesi, isterseniz blog sitesi, isterseniz ürün satışı yaptığınız E-Ticaret sitesi, isterseniz inşaat şirketiniz için bir site yapabilir veya yaptırabilirsiniz.

Wordpress ile birbirinden kaliteli ve uzun soluklu kullanabileceğiniz internet siteleri hazırlamanız mümkün.

Peki;

Wordpress Kurulumu Yapabilmek İçin Gerekenler Nedir?

Her siteyi, her sistemi veya her yazılımı kurabilmek için olmazsa olmazımız olan 2 ürün vardır. Bunlardan birincisi domain (alan adı) ve ikincisi de hosting’tir. Eğer domain ve hostingin ne olduğu konusunda bilgi sahibi değilseniz, domain ile ilgili yazdığım makaleye ulaşmak için buraya https://www.resulozyurt.com/domain-nedir/ tıklayabilirsiniz. Hosting ile ilgili bilgi almak için ise https://www.resulozyurt.com/hosting-ve-sunucu-nedir/ buraya tıklayabilirsiniz.

Bu noktada hatırlatmak istediğim bazı hususlar var. Özellikle hosting seçimi yaparken Wordpress ile uyumlu bir şekilde çalışabilecek ve wordpress sitenizin kullanımı esnasında herhangi bir sorun çıkarmayacak bir hosting firması ve paketi seçmenizde büyük yarar olacaktır.

Alan adı ve hosting hizmetlerinizin satın alma işlemlerini yaptıktan sonra sırada ki işlemimiz ise wordpress kurulumudur.

Sıfırdan Wordpress Kurulumu (Videolu Anlatım)


Temel Wordpress Kurulumu Nasıl Yapılır?

Wordpress kurulumu geçmişte manuel bir şekilde yapılmaktaydı ve kurulum esnasında bir çok kişi tarafından sorunlar ile karşılaşılmaktaydı. Fakat günümüzde hosting şirketleri arasında yaygınlaşan cpanel sistemi sayesinde, bir panel üzerinden tek tık ile kurulum yapılabilir hale geldi.

Bende bu konumuz üzerinde sizlere cpanel üzerinden tek tık ile nasıl kurulum yapabileceğiniz anlatacağım. Eğer cpanel kurulu bir hosting sahibi değilseniz ve/veya manuel kurulum yapmanız gerektiren bir durum içerisindeyseniz konu altına yorum yazmanız halinde sizlere anında manuel kurulum rehberi hazırlayacağım.

Çok fazla uzatmadan direkt olarak kuruluma geçelim artık.

1- Öncelikle hosting hizmeti aldığımız şirketin, mail adresimize gönderdiği hosting bilgilerimiz ile cpanelimizi açıyoruz.


2- Cpanel ekranına giriş yaptıktan sonra genelde en alt kısımda bulunan “Softaculous App Installer” bölümüne ulaşıyoruz. (Bu isim sizde Türkçe olabilir veya sadece Softaculous yazabilir.)


3- Daha sonra görselde gördüğünüz gibi “Wordpress” butonuna basıyoruz ve aşağıda yer alan ekrana ulaşıyoruz.

4- Gelen ekranda daha önce kurulum yaptıysanız eğer, sitenizde kurulu olan wordpress sistemlerini size gösterecektir. Eğer daha önce herhangi bir kurulum yapmadıysanız görselde yer alan “Şimdi Kur” butonuna basarak kurulumun bir sonraki aşamasına geçebilirsiniz.


5- Gelen ekranda bulunan bölümleri şu şekilde doldurabilirsiniz;

Choose the version you want to install: Burada bize kurmak istediğimiz wordpress sürümünü soruyor. Genellikle bu ekran ilk açıldığında zaten son sürüm seçili olarak gelecektir. Fakat siz yine de menü seçeneğine basıp son sürümü seçmeye özen gösterin.

Choose Installation URL: Bu bölümde ise sitemizin URL ayarlarını yaptığımız bölümdür. Eğer hosting hizmeti satın aldığımız firma bize ücretsiz SSL sertifikası sunuyor ise bu bölümden mutlaka https:// seçeneğini seçmeliyiz. SSL sertifikası sitemize giren kullanıcı verilerinin güvenliğinin sağlanması noktasında bize büyük fayda sağlar. SSL sertifikası olmayan bir siteye giren kullanıcılar uyarılar ile karşılaşırlar ve genelde o sitelere girmekten çekinirler.

Site Name: Bu bölümde sitemizin “TITLE” etiketleri arasında yer alacak olan sitemizin adı bilgisini yazmamız gereken alandır. Örneğin, Özyurt Digital isminde bir şirketiniz varsa bu kısıma şirketinizin adını yazabilirsiniz. Eğer kişisel bir blog sitesi kuracaksanız buraya adınız ve soyadınızı yazabilirsiniz.

Site Description: Bu alana ise sitemizin açıklama bölümüdür. Arama motorlarında ve adres çubuklarında genelde site isminden sonra “-“ v.b. ayraç karakterlerinden sonra gözüken slogan bölümüdür. Kişisel siteler için unvanınızı, kurumsal sitelerde ise şirketinizin sloganını buraya yazabilirsiniz.

Enable Multisite (WPMU): Bu özellik sayesinde birden fazla wordpress siteler ağı oluşturarak, tek bir panel üzerinden birden fazla oluşturduğunuz wordpress sitelerinizi yönetebilirsiniz. Başlangıç olarak eğer bu özellik hakkında bilginiz yoksa kesinlikle kullanmanızı tavsiye etmiyorum.


6- Biraz daha alt kısımlara geldiğimizde ise admin paneline dair giriş bilgilerimizin yer aldığı ve temel site verilerimizin bize sorulduğu bölüme gelmiş oluyoruz.

Admin Username: Sitenizin admin paneline girişte kullanacağınız kullanıcı adınızı bu bölüme yazmalısınız.

Admin Password: Admin paneli hesabınıza girişte kullanacağınız şifrenizi buraya yazmalısınız. Güçlü bir şifre kullanmanızı tavsiye ederiz.

Admin E-mail: Bu bölümde ise yine admin hesabınızın e-mail adresini yazmalısınız.

Select Language: Bu bölümde ise sitenizi kurmak istediğiniz dili seçmeniz sizden isteniyor. Genelde bu bölüm Türkçe olarak size ulaştırılır fakat farklı bir dilde karşınıza geliyor ise o zaman buradan istediğiniz dili seçerek kurulum yapabilirsiniz.

Select Plugins: Bu bölümde sitenizin kurulumu esnasında kurulu olarak gelmesini istediğiniz eklentileri sizden seçmenizi istiyor. Burada herhangi bir seçim yapmanıza gerek yoktur. Sistemi kurduktan sonra sektörünüze veya sitenizin içeriğine göre eklenti ihtiyaçlarınız şekilleneceği için herhangi bir eklenti kurulum yapmanıza gerek yoktur.


7- Biraz daha aşağı kaydırdığımızda “Advanced Options” bölümü kapalı bir şekilde karşımıza çıkacaktır. Burayı yan taraftaki “+” butonuna basarak açabiliriz. Burada karşımıza aşağıdaki ekrana benzer bir ekran bizi karşılayacaktır. Burada yer alan bilgiler genel olarak veritabanı bilgilerimiz ile alakalıdır. Eğer veritabanı ön ekleri hakkında veya veritabanı adı gibi konularda daha önce işlem yapmadıysanız bu alan ile ilgili herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Bu alanı es geçebilirsiniz.


8- Bir alt kısımda ise wordpress kurulumu ile birlikte, ücretsiz olarak sunulan temalardan birini kullanmak isteyip istemediğiniz sorulan bölümdür. Ücretsiz olup, gerçekten sorunsuz çalışan çok az tema vardır. Bu sebeple eğer kurumsal bir amaçla site kuruyorsanız veya bir iş amacı ile internet sitesi kuruyorsanız bu bölümü geçmenizi ve Premium bir tema satın alarak daha sonra bunu kullanmanızı tavsiye ederim. Eğer illa ücretsiz tema kullanmak isterseniz yine burayı es geçerek wordpress kurulumu sonrasında admin paneliniz üzerinden tema seçimi yapabilirsiniz.


9- Tüm bu gerekli alanları doldurduktan sonra sayfa altında bulunan “Yükle” butonuna bastıktan sonra yükleme işleminiz başlayacak ve aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir.


10- Ortalama sunucu hızınıza bağlı olarak 1-2 dakika içerisine kurulum tamamlanmış olacak ve aşağıdaki görselde yer alan bilgilere benzer bir ekran karşınıza gelecektir. Bu ekranda sitenizin ve admin panelinizin linki gibi bilgileri bulabileceksiniz.


Tüm bu işlemleri tamamlayıp son resme kadar sorunsuz bir şekilde ulaştığınızda sorunsuz bir şekilde wordpress sitenizi kurmuş olacaksınız.

İşin bundan sonraki kısmında kurulum sonrasında admin panel üzerinde yapılması gereken ayarlar ve temel düzenlemeler gibi işlemleri yapmanız gerekmektedir.

Yapılacak her bir işlemi bir diğer konumda sizlere anlatıyor olacağım.

Bu konumda sizlere Temel Wordpress Kurulumu işlemlerini en sade ve anlaşılabilir hali ile anlatmaya çalıştım. Daha fazla bilgi için veya aklınıza takılan herhangi bir konu için alt kısımda bulunan yorumlar bölümünden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Eğer markanız için profesyonel bir wordpress hizmeti almak isterseniz buraya https://www.resulozyurt.com/wordpress-hizmeti/ tıklayarak bizzat benden hizmet alabilirsiniz. Aldığınız hizmet iade garantili olup, kesinlikle kaliteli ve %100 memnuniyet ile sonuçlanacak bir hizmet olacaktır. Bundan şüpheniz olmasın.

Bir sonraki konumuzda görüşmek üzere, kendinize çok iyi bakın, sağlıklı günler dilerim.

Resul ÖZYURT

2015 yılından beri Wordpress, Opencart gibi sistemler ile profesyonel olarak çalışıyorum. 2018 yılından beri profesyonel olarak Dijital Pazarlama alanında hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu