SEO

Mutlaka Bilmeniz Gereken SEO Terimleri

SEO, bir web sitesi için olmazsa olmaz. Her ne kadar SEO tek başına bir web sitesi için yeterli değilse, dijital pazarlama da aynı şekilde tek başına yeterli değil.

SEO yani arama motoru optimizasyonu dediğimiz işlem, arama motorları tarafından bizden istenenleri internet sitemiz ile uyumlu hale getirmek ve gerekli optimize işlemlerini yapmak diyebiliriz. Bunun sonucunda da arama motorları tarafında sitemiz ilgili anahtar kelimelerde üst sıralarda mutlaka yer alacaktır.

Tabi ki bu durum anlattığım kadar basit ve kısa sürede olacak bir şey değildir. Sizlere sadece temel bir bilgi aktarımı yapmak istedim.

Konuyu çok fazla dağıtmadan SEO ile ilgilenen veya İnternet sitesi olan her kullanıcının mutlaka bilmesi gerektiğini düşündüğüm terimlerden birkaç tanesini sizler için açıklamak istiyorum.

Mutlaka Bilmeniz Gereken SEO Terimleri

Black Hat (Siyah Şapka) SEO: Bu SEO çalışmasında amaç; çeşitli programlar ile desteklenerek, onlarca hatta yüzlerce siteye link verilerek yapılan ve arama motoru yönergelerine aykırı olarak yapılan SEO türüdür. Bu tarz SEO çalışmalarından veya bu tarz hizmetler veren sizlere Google’da çok hızlı yükselmeyi vaat eden insanlarla çalışmanızı kesinlikle önermiyorum. Aksi halde ilerleyen zamanlarda sitenizin ceza alması kaçınılmazdır. Bu cezanın sonuçlarında verdiğiniz emek ve mesainizden olabilirsiniz.

Crawling: Arama motorlarının internet sitelerinizi, sayfalarınızı bulması, analiz etmesi için kullandığı bir bot türüdür.

De-İndex: Google ve diğer arama motorları tarafından dizinden silinmiş sayfaları temsil eden terimdir.

İndex: Google ve diğer arama motorları tarafından sitemizin ve sayfalarımızın listelenmesi ve yayınlanması için yapılan tarama ve bu tarama sonucunda yayınlanma işlemleridir.

Trafik: İnternet sitemize giren, internet sitemizi ziyaret eden kullanıcıları/insanları ifade eden terimdir.

White Hat (Beyaz Şapka) SEO: SEO çalışmalarını Google ve diğer arama motorlarının yönergelerine uygun bir şekilde yapan kişilere denir. İnternet sitenizin Google ve diğer arama motorlarında yükselmesi için mutlaka arama motoru yönergelerini takip etmeli ve buna göre işlem yapmalısınız. Öteki türlü arama motorları tarafından ceza almanız çok gecikmeyecektir.

Backlink: Benim ilk zamanlar çok kafamı karıştıran bir konudur. Kısa bir tabir ile farklı sitelere verilen linkleri ifade eder. Örneğin benim sitem https://www.resulozyurt.com/ ve bir arkadaşımın xyz.com tarzında bir sitesi var. Ben arkadaşımın sitesinde herhangi bir alanına sitemin linkini ekletirsem ve bu linke tıklayan insanların ve botların benim siteme gelmesi backlink işlemidir.

Etkileşim: Arama motorları tarafından arandığımızda, kullanıcıların bizimle nasıl etkileşimde bulunduğunu ifade eden rapordur.

İç Bağlantı: Kendi siteniz içerisinde yazmış olduğunuz bir makale veya bir yazı içerisinde ekleyeceğiniz yine kendi siteniz içerinde ki farklı bir sayfa veya yazıya ait bağlantı yayınlama durumu iç bağlantı olarak adlandırılır.

Noİndex: İnternet sitemizin tamamında veya belirli bir sayfasını arama motorları tarafından indexlenmesini engellemek için kullanılan bir html etiketidir. Örneğin internet sitenizde yer alan takvim, ek dosyalar ve benzeri bölümlerin arama motorları tarafından index almasını istemiyorsanız noindex etiketi kullanarak arama motorlarına bu sayfaları görmezden gelmesini söyleyebilirsiniz.

PageRank: 2014 yılında Google’ın sitelerin değerini göstermek için kullandığı basit bir diğer değerlendirme algoritmasıdır. İnternet sitemize 0-10 aralığında bir puan vererek sitemizin internetteki önemini belirler.

RankBrain: Google’ın aranan anahtar kelime ile ilgili en alakalı ve en ilgili arama sonuçlarını kullanıcıların karşısına çıkartmak için kullandığı temel algoritmalardan birisidir.

Robot.txt: Sitenize gelen arama motoru botlarına taranmasını istediğiniz veya istemediğiniz sayfaları belirtebileceğiniz bir dosyadır. Eğer kullanımı konusunda bilgi sahibi değilseniz bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederim.

Htaccess: İnternet siteniz üzerindeki alanda yer alan dosyalarınız ile ilgili ayarları yapabileceğiniz dosyadır.

Sitemap: Site haritaları, arama motorlarına taranması gereken, arama motoru dizinine eklenmesi gereken sayfa ve içeriklerin liste ve bağlantılarının bulunduğu dosyadır.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler: Google’da veya diğer arama motorlarında yapılan en az 4 veya 5 kelimeden oluşan anahtar kelimelerdir. Genelde çoğu insan tarafından değersiz görülür fakat doğru çalışma ile arama motorlarında güzel yerlere gelmek mümkündür.

Meta Açıklama: Bir internet sitesinin, içerik ile ilgili sayfalara verilen açıklama metinlerine verilen isimdir.

Panda: Panda Google tarafından 2011 yılında ortaya çıkarılmış bir sıralama algoritmasıdır. Bu algoritma ile içeriği kaliteli ve güçlü olan internet sitelerini üst sıralara çıkartıp, zayıf, alıntı ve kötü içeriklere sahip siteleri en sona sıralayan bir algoritmadır.

Protokol: İnternet sitelerine bağlanmaya çalışan bir kullanıcının güvenliğini ifade eder.

Yönlendirme: Bir sitenin veya bir bağlantının yönlendirilmesidir. Örneğin eski bir internet sitenize kullanıcı giriş yaptığında yeni veya farklı bir internet sitesine yönlendirilmesi işlemidir.

Rel=Canonical: İki farklı link yapısına sahip olan fakat içeriği aynı olan sayfalarda, arama motorlarının hangi sayfayı dikkate alması gerektiğini gösteren etiket yapısıdır.

SSL Sertifikası: Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların, sitenizde geçirdiği vakit boyunca veya yaptığı işlemler boyunca bütün işlemlerinin şifrelenerek güvenli bir şekilde sitenizde vakit geçirmesine olanak sağlayan güvenlik sertifikasıdır. SSL sertifikasına sahip bir internet sitesi genellikle adres çubuğunda yeşil veya kapalı kilit ibaresi ile belirtilir.

Şuan için sizlere hazırladığım terimler bu kadar. Bu konunun daha sonra devamı gelecektir. Bilindiği üzere SEO ile ilgili bir dünya terim mevcut. 😊

Bir diğer konumuzda görüşmek üzere.

Resul ÖZYURT

2015 yılından beri Wordpress, Opencart gibi sistemler ile profesyonel olarak çalışıyorum. 2018 yılından beri profesyonel olarak Dijital Pazarlama alanında hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu