E-Ticaret Sistemleri

Prestashop Nedir?

Prestashop, piyasada bulunan birçok sistem gibi adını yavaş yavaş duyurmaya başladı. Şahsen benim ücretsiz kaynak kodlu e-ticaret sistemleri arasında en çok sevdiğim ve kullanmaktan en çok zevk aldığım sistemlerden biri diyebilirim. Oldukça gelişmiş özellikleri ve hemen hemen eklentiye ihtiyaç duyurmayan sistemi sayesinde oldukça başarılı bulduğum bir sistemdir.

Konuyu çok fazla uzatmadan direk size aktarmak istediğim bilgilere gelelim 😊

PRESTASHOP NEDİR?

Prestashop 2005 yılında bir öğrenci projesi olarak ortaya çıkmış ve günümüze kadar başarılı bir şekilde ulaşmış açık kaynak kodlu ve ücretsiz e-ticaret içerik yönetim sistemidir. PHP ile hazırlanmış olmasının yanı sıra yaklaşık olarak 30 farklı dilde çevirisi bulunmaktadır. Ortalama olarak 5.000.000 kullanıcısı bulunan prestashop bana göre ilerleyen zamanlarda en popüler e-ticaret yazılımı olma yolunda.

Prestashop Nasıl Kurulur?

Prestashop kurulumu günümüzde gelişen birçok yazılım aracı ile çok basit bir hal almıştır. Özellikle cpanel, directadmin gibi panellere entegre edilerek, bir çok sistemi tek tık ile kurabilme imkanı sunan softaclous yazılımı sayesinde kolayca kurulum yapabilirsiniz.

Eğer ben bu aracı kullanamıyorum veya benim hosting hizmetimde bu araç yok diyorsanız,  prestashop resmi internet sitesine girerek, kurulum dosyalarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

PrestaShop ile Neler Yapılabilir?

Prestashop bir e-ticaret sistemi olduğu için sadece satış amaçlı sitelere hizmet vermektedir. Örneğin form toplamak amacı olan bir kurumsal internet sitesinde bu yazılımı ne yazık ki kullanamazsınız.

Prestashop bana göre biraz ağır ve geniş çaplı bir sistem olduğu için orta ölçekli işletmelerin e-ticaret sitelerinde profesyonel bir hizmet sergileyecektir. Özellikle ürün kalemi fazla olan e-ticaret sitesi sahipleri bu yazılımı deneyebilirler.

Eğer bir butik mağazanız varsa, herhangi bir cinsiyete ve yaş grubuna hitap eden giyim mağazanız varsa, aksesuar mağazanız varsa veya herhangi bir ürünün satışını yaptığınız bir mağazanız varsa gönül rahatlığı ile prestashop sistemini tercih edebilirsiniz.

Prestashop SEO uyumlu mu?

Bana soracak olursanız şahsi olarak düşüncem piyasada bulunan birçok sistemden daha fazla seo uyumlu bir sistem olduğunu size söyleyebilirim. Doğru hosting paketi, doğru tema ve doğru ayarlar ile mükemmel bir e-ticaret sitesine sahip olabilirsiniz.

Prestashop ile ilgili sizlere bahsedebileceklerim şuan için bu kadar. İlerleyen zamanlarda prestashop ile ilgili daha fazla bilgi ve video konuları siteye eklenecektir. Takipte kalın lütfen 😊

Konu ile ilgili sormak istediğiniz her şeyi konu altından veya iletişim sayfamdan bana sorabilirsiniz.

Resul ÖZYURT

2015 yılından beri Wordpress, Opencart gibi sistemler ile profesyonel olarak çalışıyorum. 2018 yılından beri profesyonel olarak Dijital Pazarlama alanında hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu