Domain ve Hosting

Hosting ve Sunucu Nedir?

Sunucular ve Hostingler hakkında internette onlarca hatta yüzlerce bilgi mevcut biliyorum 😊Her ne kadar bu bilgiler oldukça fazla olsa bile ben sizlere kişisel olarak kendi gözümden gördüklerimi anlatmaya çalışacağım.

Her şeyden önce bilmeniz gereken şey şudur;

Hosting ve Sunucu Nedir?

Mantık olarak baktığımızda sunucu dediğimiz terimi bir kazak, hostingi ise bir sıfır kol tshirt olarak düşünebiliriz. 😊

Evinizde bulunan, internet kafelerde bulunan bir bilgisayarın kesintisiz olarak 7/24 aktif olarak açık olarak bulundurulması ve bu makinelere kurulan özel yazılımlar ile internet sitelerimizin dosyalarını barındırma işlemlerini yaptığımız bu makineler / cihazlar sunucu olarak adlandırılır.

Sunucular ısınma ve bakım gibi çeşitli ilgi gerektiren durumlardan ötürü özel olarak hazırlanmış veri merkezi (data center) adı verilen yerlerde bulunur. Burada onlarca hatta yüzlerce sunucu cihazı bulunur ve buranın sıcaklığı, makinelerin optimizeleri, arızaları gibi çeşitli durumları sürekli kontrol edilir.

Birde sanal sunucu terimi bulunmaktadır. Sanal sunucu terimi ise, yukarıda anlattığım sunucu cihazlarının çeşitli yazılımlar sayesinde parçalara ayrılması işlemidir.

Yani siz bir firmadan sanal sunucu aldığınızda bir adet fiziksel sunucu makinesinin yazılım ile parçalara ayırılmış hali sizlerle paylaşılmaktadır.

Bunların isimleri genel olarak VPS ve VDS olarak karşınıza çıkar.

  • VPS Nedir?: Kısaca anlatmak gerekirse fiziksel olarak sanallaştırılan bir sunucunun yazılımsal olarak ortak kullanılmasıdır. Yani VPS sunucularda tek işletim sistemi kullanılmaktadır. Aynı sunucuda bulunan bütün VPS sunucu parçaları aynı Ram ve CPU değerlerini kullanılır. Diğer bir deyişle paylaşımlı sunucular olarakta adlandırılır.
  • VDS Nedir?: Bu sunucular ise paylaşımsız sunucular olarak adlandırılır. Yani bir fiziksel sunucunun donanımsal olarak paylaştırılması işlemdir. VPS de işletim sistemleri ve ram gibi araçlar ortak kullanılırsan VDS sisteminde bu araçlar paylaştırılıyor ve kaynaklar ortak kullanılmıyor.

Şimdi gelelim hosting’in ne olduğuna. Sunucular ve sanal sunuculardan bahsettik. Hosting ise bunların içlerinde barınan en küçük hesaplar diyebiliriz.

Yani siz bir sunucu sahibi olduğunuzda o cihazda istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Örneğin istediğiniz işletim sistemini, istediğiniz sunucu yönetim panelini, istediğiniz hesapları kurabilirsiniz. Fakat hosting aldığınızda veya bir hosting sahibi olduğunuzda size verilen bir hesap ile ana sunucuda size açılan bir alana hakim olursunuz.

Çok daha kısa ve açık bir şekilde anlatmak gerekirse 1 hosting hesabında genelde bir internet sitesi dosyaları barındırabilir, bir adet veritabanı oluşturabilir ve sitenizi yayına alabilirsiniz. Yapacağınız işlemler ana sunucu sahibi tarafından size sağlanmış olan web alanı, trafik alanı, veritabanı sayısı ve e-posta hesapları ile sınırıdır.

Bir hosting hesabınızda genellikle sadece bir adet alan adı (domain) barındırabilirsiniz. Tabi ki bu özellikle firmalara göre değişiklik göstermektedir. Eğer birden fazla site sahibi iseniz veya bir dijital ajans sahibi iseniz müşterileriniz için web siteleri kuruyor ve yeri geldiği zaman bu siteleri barındırmak için kendiniz bir hosting firması ayarlamak istiyorsanız o zaman bayi hosting  (reseller hosting) hesabı almanız sizlerin işini görecektir.

Reseller hesabı ise hosting hesabının bir üst versiyon hali diyebiliriz. Reseller hesabınız varsa yine size sunulan web alanı, trafik alanı v.b. verileri pay ederek yine size verilen sınır kadar hosting hesabı açabilir ve bunların yönetimlerini yapabilirsiniz.

Toparlamak gerekirse,

Eğer çok büyük projeleriniz veya çok büyük internet siteleriniz, çok büyük verileriniz yoksa bir sunucu sizin için gereksiz fazlalık olacaktır. Eğer bir adet siteniz varsa veya sadece bir adet internet sitesi açmayı düşünüyorsanız, bir blog veya buna benzer küçük çaplı bir site açmayı düşünüyorsanız o zaman hosting hesabı sizler için ideal olacaktır.

Yine dediğim gibi eğer birden çok site ile işlerinizi yürütüyorsanız, işiniz gereği müşterilerinize internet siteleri kuruyorsanız ve bu siteleri kendi tabanınızda barındırmak istiyorsanız, satın alacağınız bir reseller hesabı sayesinde birden fazla internet sitelerini bir hesabınızda barındırabilir, her bir siteniz için ayrı ayrı kendiniz belirlediğiniz özelliklere sahip hosting hesabı kurabilirsiniz.

Benim bu konularda anlatabileceğim konular şimdilik bu kadar arkadaşlar. Sizlerin sormak istediği sorular olursa cevaplamaktan her zaman mutluluk duyarım.

Sorularınızı konu altından veya hemen altta bulunan kutucuğu doldurarak benimle iletişime geçerek sağlayabilirsiniz.

İyi günler dilerim…

Resul ÖZYURT

2015 yılından beri Wordpress, Opencart gibi sistemler ile profesyonel olarak çalışıyorum. 2018 yılından beri profesyonel olarak Dijital Pazarlama alanında hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu