E-Ticaret Sistemleri

Hangi E-Ticaret Sistemini Kullanmalısınız?

E-ticaret artık her işletme için göz önünde bulundurulması gereken bir durum haline gelmiştir. En işlek caddede, en yoğun, en gözde yerde bir dükkan kiralamak / satın almak ne yazık ki artık yeterli gelmiyor. Eğer hayata geçirmeyi düşündüğünüz projenizde başarılı olma oranınızı arttırmak istiyorsanız mutlaka ama mutlaka işinizin dijital boyutunu da düşünmeli, ölçmeli ve planlamalısınız.
Diyelim ki bir mağaza açtınız, sektör hiç farketmez bir giyim mağazası olabilir, bir kozmetik mağazası olabilir, aksesuar mağazası olabilir, turizm acentesi v.s. olabilir. Mağazayı açtığınız güne kadar her bir anı, her bir durumu hesapladınız diyelim. Hayata geçirmeyi düşündüğünüz bu iş fikrinizde aynı zamanda dijital boyutu da düşünüp planladınız, fakat bir noktada takıldınız ve aklınızda tek bir soru var. O soru da eminim ki “Acaba Hangi E-Ticaret Sistemini Kullanmalıyım?” olmuştur.
Eğer hala bu soru kafanızın içerisindeyse, hala aklınıza yatmayan bir durum varsa, bu konu tam size göre demektir. Sizler için tecrübe ettiğim, kullandığım ve araştırdığım bütün sistemleri burada açıklıyorum.
Açıklamalarım tamamen benim düşüncemden ve tecrübelerimden ibarettir. Siz bu yazdıklarımı tartıp, kendinize uygun olanı alıp kullanmalısınız.

Ücretsiz E-Ticaret Sistemleri


Woocommerce:
Woocommerce aklında bir sistem değil. Wordpress admin paneli üzerinden yükleyebileceğiniz, wordpresse ekstra olarak e-ticaret fonksiyonları eklemeye yarayan bir eklenti. Bu eklentiyi sitenize kurduğunuzda sitenizde bir e-ticaret sitesinde bulunması gereken özelliklerin hemen hemen hepsi gelecektir.
Günümüzde wordpress’in çok yoğun bir şekilde kullanılması ve hemen hemen her işletmenin wordpress’i tercih etmesi sebebi ile yerli ve yabancı woocommerce uyumlu temalar ile sorunsuz ve kusursuz e-ticaret sitelerine sahip olmak mümkün.
Eğer ürün portföyünüz çok geniş değilse, maximum 1.500 kalem ürününüz mevcutsa, yüksek ihtimalle wordpress sizin işinizi çok rahat görecektir. Eğer çok daha fazla ürün kaleminiz varsa, sistemsel sorunlar yaşama olasılığınız yüksek. Çünkü wordpress özünde bir e-ticaret sitesi olmadığı için bu kadar geniş bir ürün yelpazesini kaldıramayabilir.
Eğer kuracağınız e-ticaret sitesi küçük ölçekli ve çok fazla kalemi olmayan ürünleriniz için ise, hem maliyet hem de herhangi bir sorunda anında çözüm bulabilmeniz için wordpress, woocommerce kullanmanızı tavsiye edebilirim.


PrestaShop: Prestashop, oldukça ağır ve donanımlı bir sistem. Türkiye’de hemen hemen hiç bilinmese bile şahsen inceleme fırsatı bulduğum ve oldukça hoşuma giden bir sistem. Henüz Türkiye’de çok fazla destek seçeneği mevcut değil fakat bu sistem ile sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.
Bu sistem çok ağır olduğu için özel bir sunucu ihtiyacınız olacaktır. Aksi halde bir hosting ve resellere kuracağınız bir prestashop oldukça yavaş çalışacaktır. Eğer orta veya büyük ölçekli bir işletme iseniz, maddiyat konusunda herhangi bir sorununuz yoksa mutlaka bu sistemi kullanmalısınız diyebilirim.


Opencart: Çok eskilerden beri günümüze kadar başarılı bir şekilde gelebilmeyi başarmış eski bir e-ticaret sitesidir. Eski demede ki kastım çok uzun yıllardır kullanılıyor olmasıdır yanlış anlaşılmasın 😊
Günümüzde hala bir çok e-ticaret girişimi opencart ile gerçekleştiriliyor ve Google aracılığı ile bir çok kaynakta bir çok sitede opencart ile ilgili destek bulabilirsiniz. Bunun yanında artık insanlarımız işi her boyutta ticarete döktüğü için opencart ile ilgili bir çok dosyaya ücretli olarak ulaşabilirsiniz.
Eğer küçük ve orta ölçekli bir işletme işin e-ticaret girişimi düşünüyorsanız, araştırmanızda fayda var. Ben her ne kadar ısınamasam da araştırmalar oldukça başarılı bir sistem olduğunu söylüyor.
Magento: Genellikle büyük ölçekli işletmeler için kullanıldığı söylenen bir sistem. İsmini çokça kişi tarafından duyabilirsiniz. Hatta birçok kişi direkt olarak bu sistemi kullanmanız gerektiğini size söyleyebilir. Ücretsiz sürümünün yanı sıra yine işletme ölçeklerine göre 2 farklı ücretli paketleri de bulunmaktadır.


Ücretli E-Ticaret Sistemleri


Sizlere yukarıda 4 farklı e-ticaret sistemi saydım. Bu bölümde yerli ve yabancı şirketler tarafından hazırlanmış e-ticaret yazılım şirketlerini tanımak isterdim fakat bu sistemleri kullanmanızı önermediğim için henüz bir tanıtım yapmayı düşünmüyorum.
Neden diyecek olursanız; e-ticaret sektörüne giren bir kişi yukarıda saydığım ücretsiz sistemler ile çok başarılı e-ticaret mağazalarına sahip olabilirler.
Eğer bu sistemleri kullanmaz ve yerli yabancı e-ticaret yazılımı yapan şirketler ile çalışırsanız büyük ihtimalle soru sorduğunuzda bile sizden ücret talep ederler. Şahsi düşünceme göre ben bu şirketleri para tuzağı olarak görüyor ve kimseye kullanmasını tavsiye etmiyorum.

Peki ücretli sistemleri neden önermiyorum?

  1. Yerli yazılımların birçoğu aylık fiyat olarak aşırı gereksiz pahalı.
  2. Sistemlerde bir sorun olduğu zaman sizden kaynaklı bir sorun olmasa bile, o sorunu çözdüklerinde sizden ekstra ücret talep ederler.
  3. Yazılım ile ilgili herhangi bir konuda destek almak istediğinizde, eğer aldığınız pakette ücretsiz olarak verilmiyor ise sizden her ilgilendikleri konu başına para alırlar.
  4. Sürekli gelişen sistem değillerdir. Sistem ücretli bir sistem olduğu için genelde yazılımcılar ilgilenmez ve zaman geçse de o sistem gelişmez. Gelişse bile çok geriden gelir.
  5. Herhangi bir sistemsel açık mevcut olduğunda sitenizin zarar görme olasılığı yüksektir.

Gibi birçok neden mevcut. Hepinizin bana hak vermesini istemiyorum elbette benimle aynı fikirde olmayabilirsiniz. Düşüncelerinize saygı duyuyorum.

Şahsen ben hep her zaman ücretsiz ve açık kaynak kodu sistemleri kullanma ve kullandırma taraftarıyım. Bunun en büyük sebebi ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir sistemin gönüllü geliştiricisi çok olur.

Örneğin wordpress, milyonlarca geliştiricisi var. Google’da binlerce tema, binlerce eklenti bulabilirsiniz. Ha ücretli eklenti ve temalar yok mu elbette var. Fakat ücretli bir sisteme aylık 300$ ödeme yapmak var birde bir temaya 60$ ödemek var. Ekstra olarak geliştiriciler tarafından sistem sürekli gelişiyor ve sürekli yeni şeyler ortaya çıkıyor. Her gün farklı bir geliştirici tarafından sistemin açıkları tespit ediliyor.

Her gün farklı bir hata gideriliyor. Herhangi bir konuda sorun yaşadığınız zaman girip yardım alabileceğiniz onlarca forum siteleri oluyor.

Her şeyi bir kenara bırakıp kurumsal olarak sektöre giriş yapmak isterseniz eğer bu saydıklarım konusunda sizleri bilgilendirecek bir dijital pazarlama ajansı ile çalışabilirsiniz. Kaliteli bir ajansa denk gelirseniz, size bu ücretsiz yazılımlar ile bir şaheser çıkarabilirler.

Benim şimdilik bu konu hakkında sizlere aktarabileceğim bu kadar. Sizlerin sormak istediği sorularınız olursa konu altından benimle iletişime geçebilirsiniz.

Herkese sağlıklı günler diliyorum.

Resul ÖZYURT

2015 yılından beri Wordpress, Opencart gibi sistemler ile profesyonel olarak çalışıyorum. 2018 yılından beri profesyonel olarak Dijital Pazarlama alanında hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu