Google

Google Trends Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde kullandığımız ve kullanmadığımız birçok sitede, birçok kaynakta trendler bölümü, en çok okunanlar, en çok ziyaret edilenler, en çok yorum yazılanlar gibi enlerin olduğu bölümler bulunmaktadır. Bunu hepimiz doğrudan veya dolaylı olarak görmüşüzdür. Dünyanın en büyük arama motoru olan Google’ın da bünyesinde barındırdığı bir çok araç ve bir çok konu ile ilgili trendleri görebileceğiniz bir aracı vardır. Bu aracın adı ise Google Trends aracıdır.

Google Trends Nedir?

Google trends aracı, yazılan anahtar kelimelerin popülerlik düzeylerini zaman periyotlarına bölerek bölgesel bir şekilde trend olan içerikleri size gösteren araçtır. Örneğin 2020 yılında ki covid konuları hakkında bir arama yaptığınızda aşağıdaki gibi bir görsel karşımıza çıkacaktır.

Görselde gördüğümüz gibi 23 şubat tarihinden itibaren ülkemizde covid ile ilgili aramaların oranı belirli bir oranda artış göstermekte. Bu artış daha sonradan sokağa çıkma yasaklarının bitmesi ile belirli bir düzeye inmiş ve belirli bir oranda aranmalar devam etmektedir.

Google Trends ile Neler Yapılabilir?

  1. Marka bilinirliğinizi ölçmek için Google Trends aracını kullanabilirsiniz. İşletmeniz için vermiş olduğunuz hizmetleriniz veya ürünlerinizin aramasını ve aynı zamanda rakiplerinizin de aramasını yapabilirsiniz. Bu şekilde bir kıyaslama ve analiz yapma olanağınız olmaktadır.
  2. Yabancı ülkelerde ki trend konuları inceleyebilirsiniz.
  3. Günlük olarak yapılan aramaları kontrol edebilirsiniz.
  4. Trendi yükselen anahtar kelimeleri tespit etmek için kullanabilirsiniz.
  5. Sezonluk eğilimleri analiz edebilir ve incelemeleri yapabilirsiniz.
  6. Yeni bir bölgede yeni bir pazara girecek ürünlerin tespiti ve analizini yapabilirsiniz.

Google Trends Hangi Amaçlar İçin Kullanılabilir?

  • SEO ve Ads Reklamlarınız için kullanabilirsiniz.
  • Anahtar Kelime Planlaması yapmak için kullanabilirsiniz.
  • E-Ticaret siteniz için kullanabilirsiniz.

Google Trends, E-Ticaret Siteniz İçin Nasıl Fayda Sağlar?

Dönemsel veya sezonluk ürün satışı yapıyorsanız veya özel günler için ürün satışı yapan bir firma iseniz, hangi dönemlerde veya hangi zaman aralığında planlama ve çalışma yapacağınızı önceden kestirebilmek için Google Trends aracını kullanabilirsiniz.

SEO ve Ads Reklamları için Google Trends’in Faydası Nedir?

İnternet sitenizin reklam veya seo çalışmalarını yapmadan önce üzerine yoğunlaşacağı konusunda bilgi sahibi olmak, araştırma yapma ve karşılaştırma yapmak için Google Trends aracını kullanabilirsiniz.

Google trends aracı ile ilgili size anlatacaklarım şuan için bu kadar. Sizlerin sormak istediği sorular varsa alt kısımda bulunan yorum bölümümüze yorum yazabilir veya iletişim kanallarımız aracılığı ile bana ulaşabilirsiniz.

Resul ÖZYURT

2015 yılından beri Wordpress, Opencart gibi sistemler ile profesyonel olarak çalışıyorum. 2018 yılından beri profesyonel olarak Dijital Pazarlama alanında hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu