Google Reklamcılığı

Google Reklamcılığı (Google Ads) Nedir?

Arama motoru reklamcılığı (Google ads) uzun yıllardan beri Google tarafından marka sahipleri tarafından verilen bir hizmettir. Bu hizmet sayesinde markanızın reklamlarını Google da yapılan aramalarda hedef kitlenizin karşısına çıkarabilmeniz mümkündür.

Bunları nasıl yapabileceğiniz konusunda, ne tür reklamlar verebileceğiniz konusunda daha detaylı bilgi almak için bir kahve alıp konuyu okumaya devam edebilirsiniz. 😊

Google Reklamcılığı (Google Ads) Nedir?

Google’ın reklamcılık (ADS) projesi yanlış hatırlamıyorsam 2000’li yıllardan beri var. Son 10 yıldır artan ilgi ve gelişen günümüz şartları ile birçok işletme ve marka sahibi işini dijitale taşımış ve çok daha fazla hedef kitlelere ulaşmak için Google reklamcılığını tercih etmiş durumda.

Bir markanın, bir işletmenin yapılan anahtar kelimeler planlamaları sonucunda, Google Arama Motorunda ilgili aramayı yapan potansiyel müşterinin karşısına reklam olarak çıkması işlemlerine Google Reklamcılığı adı verilir.


Google Reklamcılığı ile Neler Yapılabilir?

Google reklamcılığı tek bir alanda olmayıp, birden fazla alanda ve birden fazla bölümde yer alır. Örneğin Youtube’da karşımıza çıkan reklamlar, bir anahtar kelime arattığımızda sonuçların en üstünde çıkan sonuçlar, bir ürün arattığımızda sağ tarafta çıkan ürünlerin görsellerinin olduğu reklamlar gibi birçok farklı çeşitte ve birçok farklı alanda reklam vermek ve müşterilerinizin karşısına çıkmak mümkündür.

Örneğin bir E-Ticaret siteniz olduğunu varsayalım. Sitenize giren bir kullanıcı ürünlerinize baktı ve sonrasında başka sitelerde o ürünü araştırmak üzere sitenizden ayrıldı. Bu durumda Google Ads ile oluşturduğunuz etiketler devreye girerek kullanıcıyı kayıt eder ve girdiği farklı sitelerde karşısına baktığı ürünü çıkarabilir ve satış olanağını arttırabilirsiniz.

Bir kurumsal şirket sahibi olduğunuzu varsayalım; sitenize potansiyel bir müşteri girdi ve sizinle çalışıp çalışmamak konusunda kararsız kaldı ve sitenizden ayrıldı. Bu kullanıcının karşısına farklı sitelerde ve farklı alanlarda reklamlarınızı gösterip marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.


Google Reklamcılığı Türleri Nelerdir?

  1. Arama Ağı Reklamları
  2. Görüntülü Reklam Ağı
  3. Alışveriş Reklamları
  4. Video Reklamları
  5. Mobil (Uygulama) Reklamları
  6. Gmail Reklamları

Arama Ağı Reklamları Nedir?

Bir kişinin Google’a arama yaptığında karşısına çıkan sonuçların en üst kısmında yer alan ve solunda yeşil ibare ile “Reklam” olarak belirlenmiş sonuçlardır. Yapılan doğru anahtar kelime analizi ile birlikte gerek e-ticaret siteleriniz için, gerek kurumsal internet siteleriniz için gerekse kişisel markanızı oluşturmak için kullanabileceğiniz Google reklamlarının bir türüdür.

Görüntülü Reklam Ağı Nedir?

Görüntülü reklam ağı, hedeflediğiniz kitleye arama motorunda veya Google adsense ile Google reklamları yayınlayan sitelerde ki reklam alanlarında görseller ile potansiyel müşterilerinizin karşısına çıkmanız işlemidir.

Örneğin bir siteden alışveriş için ürün baktınız ve sonrasında almaktan vazgeçtiniz veya başka yere bakmak için siteden ayrıldınız. Tamda bu esnada bu esnada girdiğiniz farklı sitelerde bulunan Google reklamlarında baktığınız ürünlerin görsellerini veya girdiğiniz sitenin görsellerini görmeye başladınız. İşte bu durum görüntülü reklam ağı sayesinde mümkündür.

Alışveriş Reklamları Nedir?

Google’da bir ürün araması yaptığınızda karşımıza çıkan sonuçlara ek olarak masaüstü bir cihaz ile bağlandığınızda hemen sağ tarafta gözüken, mobil bir cihaz kullandığınızda ise üst kısımlarda ürünlerin görselleri ile gözüken kısımdır.

Çok fazla detaya girmeden bitirmek istiyorum çünkü ne yazık ki geçtiğimiz temmuz ayında Google Alışveriş Reklamları Türkiye’den kaldırıldı. Bu sebeple bu işlem geri gelene kadar alışveriş reklamlarını Türkiye için kullanmamanız gerektiğini bildirmek isterim.

Video Reklamları Nedir?

Video reklamları, youtube’a girdiğinizde bir video açtığınızda, videonun başından itibaren çeşitli bir çok noktasında karşımıza çıkan reklamlardır.

Bu konu ile ilgili çok fazla bilgi vermek istemiyorum zaten hepimizin bildiği ve artık bıktığı bir reklam türü olduğu için hemen hemen herkes bu reklam türü konusunda bilgi sahibidir diye düşünüyorum. 😊

Gmail Reklamları Nedir?

Günümüzde artık gmail kullanmayan insan sayısı oldukça az. Hayatımızın hemen hemen her alanında olan gmailde reklam çıkma olanağımız var. Peki bu reklamlar nerede çıkıyor. Bir çok kişi dikkat etse de, aslında pek fark edilmiyor ama maillerinizin bazı bölümlerinde seçemediğiniz bazı postalar olur. Örneğin aşağıdaki resimdeki gibi.

Sizde Google ads ile gmail kullanan kullanıcılara reklamlarınızı çıkabilirsiniz.


Google’a Kimler Reklam Verebilir?

Google reklam alırken her ne kadar birkaç kural koysa da, özellikle şu kişiler veya şunlar reklam veremez şeklinde bir şart veya kural koşmuyor.

İllegal olmayan her türlü projeniz için google’da reklam verebilirsiniz.

Google’da reklam vermek için entegrasyonlarınızın doğru yapılmış olması yeterlidir. Google tarafında reklam verebilmek için gerçek veya tüzel kişi olmanız yeterlidir.

Sizlere arama motoru reklamcılığı ile ilgili temel konulara elimden geldiğince değinmeye çalıştım. İlerleyen konularımızda sizlere detaylı panel kullanımları ve sizin tarafınızdan bana gelen sorular baz alınarak kaliteli içerikler hazırlanmaya ve sizlere sunulmaya devam edecektir.

Resul ÖZYURT

2015 yılından beri Wordpress, Opencart gibi sistemler ile profesyonel olarak çalışıyorum. 2018 yılından beri profesyonel olarak Dijital Pazarlama alanında hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu