Google

En Popüler Google Araçları ve Açıklamaları

Google günümüzde hayatımızın çok önemli bir parçası haline geldi. Hemen hemen birçok cihaz tarafından, işletim sistemi tarafından tercih edilen tarayıcı halini aldı.

Hatta Google artık bir tarayıcıdan çok daha fazlası haline geldi. Özellikle şirketler için Google’ın piyasaya sürmüş olduğu onlarca araç / hizmet bulunmakta. Bunların her birini tabi ki açıklayamayız fakat bir işletme sahibi iseniz veya bir dijital pazarlama, seo uzmanlığı ilginiz varsa bu konuyu okumanızı ve en popüler hizmetler hakkında bilgi edinmenizi tavsiye ederim.

En Popüler Google Araçları ve Açıklamaları

Google Gmail: Bilmeyenimiz yoktur ama ben yine de açıklayayım. Google’ın bizlere sunduğu ve Hotmail gibi bir devri bana göre bitiren en popüler Google araçlarından bir tanesi. Bu araç sayesinde mail adresinizi oluşturabilir ve kullanabilirsiniz. Günümüzde hemen hemen herkes artık gmail sistemine geçmektedir. Eğer hala bir gmail hesabınız yoksa mutlaka bir hesap oluşturmanızı tavsiye ediyoruz.

Google Search Console: Google tarafından internet sitesi sahiplerine sunulmuş bir nimettir 😊Bu araç sayesinde internet sitenizi Google arama dizinlerine ekleyebilir, performans analizleri yapabilir, meydana gelen hatalardan veya problemlerden anında haberdar olabilir ve bu hataları giderebilirsiniz.

Google Analytics: Google’ın daha sonradan satın alıp sistemine entegre ettiği bir hizmettir. Bu hizmet ile internet sitelerinizin ziyaretçi analizlerini ve biriktirme işlemlerini de yapabilirsiniz. Örneğin sitenize giren insanları bir kitle oluşturarak kayıt altına alabilirsiniz veya belirlediğiniz bir sayfaya giren kullanıcıları bir kitle içerisine kayıt edebilirsiniz. Bu aracın en sevdiğim özelliği biriktirdiğiniz bu kitlelere daha sonradan Google Ads ile reklam çıkarak reklamlarınızı gösterebilmenizdir.

Google Ads: Google’ın sunmuş olduğu reklam yayıncılığı sistemi. Bu araç / hizmet sayesinde reklamlarınızı belirli arama ve hedef kitlenize gösterebilirsiniz. Reklam vermeden önce doğru planlama ve araştırma yapmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Yoksa çok yüksek oranlarda reklam ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Google Adsense: Bu araç sayesinde internet siteleriniz üzerinden veya youtube kanalınız üzerinden Google reklamları yayınlayarak, tıklama veya gösterim başına Google’dan para kazanabileceğiniz bir hizmettir.

Google Benim İşletmem: Google’ın işletme sahiplerine sunmuş olduğu bir hizmettir. Bu hizmet sayesinde Google arama motoru sonuçlarında veya haritalar üzerinden müşterilerinizin karşısına çıkabilirsiniz. Doğru ve eksiksiz kullanım ile oldukça başarılı ve etkili bir hizmettir.

Google E-Tablolar: Google’ın online olarak kullanıcıların hizmetine sunduğu tablolar sistemidir. Yani herkesin bildiği standart excel dosyasının online kullanılabilir halidir. Birçok işletme ve kişiler için oldukça başarılı ve kullanışlı bir araçtır. Kullanmanızı tavsiye edebilirim.

Google Drive: Dosyalarınızı Google sunucularına yükleyerek, Google hesabı ile oturum açtığınız her cihazdan bu içeriklere erişebilirsiniz. Bir flash disk veya farklı bir doküman taşıyabileceğiniz bir araç sahibi değilseniz Google Drive işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Google Dokümanlar: Bu araç sayesinde yine E-Tablolarda olduğu gibi Google hizmeti üzerinden bir Word dosyası kullanabilirsiniz. Makaleler yazabilir, içeriklerinizi bu araçlar ile üretebilirsiniz.

Google Formlar: Bu araç ile Google aracılığı ile formlar oluşturabilir ve bu formları insanlarla paylaşarak bilgiler toplayabilirsiniz. Örneğin bir iş başvuru formu oluşturarak internet siteniz üzerinden yayınlayacağınız link ile iş başvurularını bu form üzerinden toplayabilirsiniz.

Google Data Studio: Bu araç sayesinde birbirinden kaliteli ve dinamik bir şekilde raporlama işlemi yapabilirsiniz. Google data studio ile diğer Google araçları ile alacağınız raporları veya kendi özel mysql verilerinizi sisteme girerek okunabilir ve dinamik raporlar elde edebilirsiniz.

Google Admob: Bu araç sayesinde yayınladığınız uygulamalar üzerinden kazançlar elde edebilirsiniz.

Eveeet. Sizlere bu konuda en çok kullanılan ve kullanmanızı tavsiye ettiğim birkaç aracı basit bir şekilde anlatmaya çalıştım. İlerleyen zamanlarda her araca özel daha detaylı rehber konuları gelecek.

Eğer sizlerin sormak istediği soru olursa lütfen benimle konu altından veya iletişim sayfam üzerinden benimle iletişime geçin. Sizlere en kısa zamanda dönüş yapacağımdan şüpheniz olmasın…

İyi günler dilerim.

Resul ÖZYURT

2015 yılından beri Wordpress, Opencart gibi sistemler ile profesyonel olarak çalışıyorum. 2018 yılından beri profesyonel olarak Dijital Pazarlama alanında hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu