Wordpress

En Gerekli Wordpress Eklentileri

Hemen hemen her konu girişimde söylediğim gibi; 🙂 bildiğiniz üzere dünyanın en çok tercih edilen ve hemen hemen bir çok işletme sahibinin kullandığı ücretsiz açık kaynak kodlu sistem olan wordpress ile ilgili yeni bir konu ile karşınızdayım. Bu konumuzda sizlere bir wordpress sitesi kurduktan sonra sitenizde mutlaka olması geren ve En Gerekli Wordpress Eklentileri ile ilgili bilgi vermek istiyorum.

Size bir önceki wordpress konumda kolay bir şekilde nasıl wordpress kurabileceğinizden bahsettim. Wordpress kurulumu konuma ulaşmak için https://www.resulozyurt.com/sifirdan-temel-wordpress-kurulumu/ linkime tıklayabilirsiniz. Bu konumda ise wordpress sitenizi kurduktan sonra mutlaka kullanmanızı tavsiye ettiğim ve bana göre olmazsa olmaz eklentilerden bahsedeceğim.

Kurulması Gereken Wordpress Eklentileri Nedir?

Evet arkadaşlar, bir wordpress sitesi kurdunuz ve sırada sitenizde olması gereken eklentiler var. Fakat hangi eklentileri kullanmanız gerektiğini ve hangi eklentilere ihtiyacınız olduğunu bilmiyorsanız bu konuyu okumaya devam edin.

Öncelikle sitemizde mail trafiğinin sorunsuz işlemesi, iletişim formlarımızın sorunsuz iletilmesi için smtp  ayarlarımızın yapılması gereklidir. Bu işlem için wordpress sitemize öncelikle bir SMTP eklentisi kurmalıyız. Daha sonra sitemizin çeşitli noktalarında formlar oluşturabilmek için yine birçok ücretsiz seçeneği bulunan form oluşturma eklentilerinden birini seçebilir ve kullanabilirsiniz. Bu eklentileri kurduktan sonra sitenizin SEO ayarlarını yapmanızda size yardımcı olması için SEO eklentisi kurmalısınız. SEO eklentisini kurduktan sonra ise sitenizde önbellekleme işlemi yapmak ve sitenizin daha hızlı açılabilir bir hale gelmesi için bir cache eklentisi kurmalısınız. Bunu da yaptıktan sonra son olarak sitemizin güvenliğini sağlamamız için bir güvenlik eklentisi kurmalısınız.

Kafanızı çok fazla karıştırmadan eklenti isimlerini de vererek sizlere hemen bu eklentilerin isimlerini aktarıyorum. Bu eklentiler aynı zamanda benim kullandığım ve önerdiğim eklentilerdir. Unutmamalısınız ki bu eklentilerin birçok alternatifi mevcut. Benim bir eklentiyi burada yazmam en iyisi olduğunu göstermez, eğer siz daha farklı bir eklenti kullanıyor ve memnunsanız, kullandığınız eklentiyi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kullanmanız Gereken Eklentiler

  1. SMTP Eklentisi (Post SMTP Mailer/Email Log): Bu eklenti benim uzun zamandır kullandığım ve önerdiğim smtp eklentisidir. Bu eklenti aşamalı olarak, bir kurulum sihirbazı gibi işlemlerini yaptığı için oldukça basit ve hatasız bir şekilde smtp ayarlarınızı yapmanızı sağlıyor. Eklentinin görüntüsünü ise aşağı bırakıyorum.

  • Form Eklentisi (Contact Form 7): Adını hemen hemen sıkça duyduğunuz bir eklenti olsa gerek. Her ne kadar biraz çağın gerisinde kalan kullanım yapısı olsa da yine de ücretsizler arasında en çok popüler olan eklentilerden birisi diyebilirim. Bunun yanında Contact Form by WPForms eklentisini de tercih edebilirsiniz. Aşağıdaki görsele her iki eklentinin de resimlerini bırakıyorum.

  • SEO Eklentisi (Rank Math SEO): Ben normalde Yoast SEO eklentisi kullanan bir kişiydim. Fakat bu eklenti ile tanıştıktan sonra neden bunu daha önce denememişim dedim. Eğer sizde bu eklenti dışında bir eklenti denediyseniz eminim benimle aynı düşünceye gireceksiniz. Oldukça gelişmiş panel yapısı ve özellikleri ile gönülleri fetih ediyor 😊

  • Cache Eklentisi (WP Fastest Cache (Türkçe)): Bu eklenti birçok popüler eklentilerin arasında en iyilerden birisinin olması yanı sıra bir Türk tarafından yapıldığı için daha çok tercih ettiğim bir eklentidir. Kullanmanızı tavsiye edebilirim.

  • Güvenlik Eklentisi (iThemes Security (formerly Better WP Security)): Bu eklenti yine ücretsiz eklentilerin arasında en çok hoşuma giden eklentilerden bir tanesidir. Admin paneli güvenliği, çeşitli modifikasyonlar ile desteklenmesi ile birçok farklı alanda sitenizin güvenliğini sağlıyor.

Evet arkadaşlar sizlere önerebileceğim temel eklentiler bu şekildedir.

Bu eklentiler dışında eğer ücretli bir tema kullanırsanız, satın aldığınız temaların da kendisi ile beraber gelen eklentileri vardır. Bu eklentiler zaten tema ile beraber geldiği için kullanmak zorundasınız. Bu eklentiler temadan temaya farklılık göstermekle birlikte birçoğu ücretli olan ve wordpress panelinizden bulup kurabileceğiniz temalar değildir.

Bir sonraki konularımda size başlangıç olarak bu 5 eklentinin kullanımlarını videolu olarak anlatacağım. Sonrasında ise her bir eklentiye alternatif olarak farklı eklentilerin de kullanımlarını anlatacağım.

Sormak istediğiniz soruları konu altından bana iletebilirsiniz.

İyi günler dilerim.

Resul ÖZYURT

2015 yılından beri Wordpress, Opencart gibi sistemler ile profesyonel olarak çalışıyorum. 2018 yılından beri profesyonel olarak Dijital Pazarlama alanında hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu