E-Ticaret

E-Ticaret Sitesi Açmak için Gerekenler

E-ticaret sitesi sahibi olmak geçmişe dönüp kıyaslandığında, günümüz şartlarında artık çok daha kolay bir hal aldı. Hatta öyle ki birçok kişi ücretsiz sistemler ile sadece görüntü olarak bir e-ticaret sitesi hazırlayıp satabilecek duruma geldi.

E-Ticaret sektörü gün geçtikçe gelişiyor ve insanlar bir şekilde bu akan suda kendi yollarında ilerlemeyi başarıyor. Bir çoğumuzun eminim ki e-ticarete girmeden aklımıza takılan sorular olmuştur. Bende bu sorulara bir nebze olsun ışık tutabilmek adına bu konuyu sizler için hazırlıyorum.

E-TİCARET SİTESİ AÇMAK İÇİN GEREKENLER

Bir e-ticaret sitesi açmak için olmazsa olmazlarımızdan olan domain ve hosting’e kesinlikle sahip olmalısınız.

Sonrasında iş sistemi kurmaya gelmeden önce yapacağınız iş konusunda karar vermenize geliyor. Yapacağınız iş ile ilgili detaylı bir iş planı yapmalı ve yine aynı şekilde detaylı bir bütçe planlaması yapmalısınız.

Bu işlemi yaptıktan sonra işinizin sistem ve dijital pazarlama bölümlerine ne kadar bütçe ayrımı yaptıysanız sistem seçiminizi buna göre yapmalısınız.

Örneğin bütçe sorununuz yok ise yerli e-ticaret sistemi satışı yapan şirketler ile çalışmanızı tavsiye edebilirim. Ücreti karşılığında sitenizde istediğiniz bütün eklenti ve modifikasyon işlemlerini yaptırabilirsiniz.

Fakat bütçeniz kısıtlıysa örneğin maximum 6 bin TL civarında bir bütçe ayırabiliyorsanız o zaman size tek önerim ücreti karşılığında çalışabileceğiniz ve ücretsiz e-ticaret sistemlerinde uzmanlaşmış biri ile anlaşmanız. Bu durumda istediklerinizi baştan belirtirseniz çok daha yüksek maliyetlere sahip olacağınız bir e-ticaret sitesini çok daha uygun fiyatlara mâl edebilirsiniz.

Piyasada birden çok, hatta çeşit çeşit e-ticaret yazılımı mevcut. Yerli olanlardan saymak gerekirse ticimax, ideasoft, tsoft gibi yabancı ve açık kaynak kodlu olanlardan ise opencart, wordpress woocommerce, prestashop, magento gibi çeşitli çeşitli e-ticaret yazılımları mevcut.

Şimdi gelelim kafanıza takılan ve sormak istediğiniz asıl soruya;

HANGİ E-TİCARET YAZILIMINI TERCİH ETMELİYİZ?

Yukarıda birçok sistem saydık, peki gelelim hangisini tercih edebileceğimize. Sizden yukarıda bir bütçe planlaması ve amacınıza dair bir yol haritası çıkarmanızı söylemiştim.

Saydığım sistemlerin birkaç tanesi ücretli ve birkaç tanesi ücretsiz olsa bile her biri için bir bütçe gerekiyor.

Yerli olan sistemleri ele alalım; bu sistemler Türkiye’de ki belirli şirketler tarafından geliştiriliyor ve aylık ücretler ile sizlerin kullanımına sunuluyor. Her ne kadar kurulum aşamasında her şeyi sizlere eksiksiz olarak teslim etseler de ilerleyen süreçte sitenize entegre etmek istediğiniz herhangi bir özellik veya bir modifikasyon olduğunda karşınıza çok büyük rakamlar çıkarabiliyorlar.

Yerli olan bu sistemlerin bana göre en büyük dezavantajı bu, tamamen firmaya bağlı olarak işlem yapmakta ve size yansıtılan tutarları ödemek zorunda kalabiliyorsunuz. Fakat şöyle de bir ihtimaliniz olabiliyor. Yazılım işlerinden anlayan bir personeliniz veya ücreti karşılığında çalışan birisini bulursanız bu işlemleri kendinizde yapabilirsiniz. Fakat iş bu duruma geldiğinde sizlere diğer sistemleri önermek bana çok daha mantıklı geliyor.

Gelelim diğer sistemlere; opencart, woocommerce, prestashop gibi sistemler her ne kadar ücretsiz ve açık kaynak kodlu sistemler olsa da bu sistemler aracılığı ile bir site sahibi olmak için bile ücret ödemeniz gerekir.

Peki bu ücretleri neden ödemeniz gerekli?

Her şeyden önce sistemi kurduğunuzda bir tema ihtiyacınız olacak, sonrasında e-ticaret sitenizin gelişmiş özelliklere sahip olması için eklentiler satın almanız gerekecek. Eğer bütün bu işlemleri bilmiyorsanız bunları yapması için birisini bulmalı ve ücreti karşılığında yaptırmanız gerekecek.

Ben bu sebeplerle yerli sistemleri kullanmanızı pek tavsiye etmiyorum. Tavsiye etmeme engel olan sebep ücret değil, haksız ve gereksiz bir şekilde yüksek ücretlerdir.

Her Şekilde Ücret Ödeyeceksem Neden Yerli Sistemleri Kullanmayayım?

Ben tabi ki yerli olan her şirketi ve her girişimi destekliyorum fakat belirli koşullarda. Yerli olarak adı geçen bir çok şirket ile çalışmış insanlar ile muhattap olma şansım oldu. Her birinden duyduğum tek şey en ufak bir modifikasyonun bile çok pahalı fiyatlara yapılıyor olması.

Ücretsiz sistemleri kullanıp, işi bilen biri ile çalışarak 4.000 TL ye mâl edebileceğiniz bir siteyi, yerli şirketler aracılığı ile en kötü 3.000 TL ye mâl edip, eksikleri gidermek için istediğiniz özellik başına yine yüksek ücretler ödemeniz.

Benim şahsi fikrimi soracak olursanız açık kaynak kodlu bir sistemde karar vermeniz ve sistemi çok iyi bilen bir kişi ile çalışarak bir e-ticaret sitesi hazırlatmanız sizi çok karlı bir site sahibi yapacaktır.

E-TİCARET SİTESİ AÇARKEN OLMAZSA OLMAZINIZ.

Bir e-ticaret sitesi açarken, bir ticarete atılırken mutlaka ama mutlaka bir şirket sahibi olmanızı tavsiye ediyoruz. Günümüzde birçok kişi bir şirket sahibi olmadan satışlarını yapabiliyor ve ödeme alıyor fakat ilerleyen zamanlarda devletin denetimine takıldığınızda geriye dönüş aldığınız ödemeler de hesaplanarak çok büyük oranlarda ceza yemeniz kaçınılmazdır.

Günümüzde satış yapabilmeniz için en azından bir ŞAHIS işletmesine sahip olabilirsiniz.

Maliyetlerinin düşük olmasının yanında eğer 29 yaş altında bir girişimci iseniz devletin verdiği 75.000 TL ye kadar olan vergi muafiyeti ve 1 yıllık bağ-kur muafiyetinden faydalanabilirsiniz.

ÖZETLE;

Bir e-ticaret sitesine sahip olmanız için;

  1. Domain (alan adı) sahibi olmalısınız
  2. Hosting veya Sunucu sahibi olmalısınız
  3. İş planı yapmalısınız
  4. Bütçe planlaması yapmalısınız
  5. İş ve bütçe planınız sonrasında size uygun olan sisteme karar vermelisiniz
  6. Seçtiğiniz sistemde uzman bir yazılımcı bulmalısınız
  7. Şirketinizin kuruluşunu yapmalısınız.

Lütfen E-Ticaret sitenizi açtıktan sonra sitede bulunması gerekenler konumuzda yer alan bilgileri eksiksiz bir şekilde yerine getirmeyi unutmayınız.

Bu adımları doğru ve planlı bir şekilde yaptıktan sonra satışa hazır ve bütün yasal mevzuatları uygulamış olacaksınız ve siteniz satışa hazır hale gelmiş olacaktır.

Bu konu ile ilgili sormak istediğiniz soruları iletişim sayfamızda yer alan iletişim formumuz aracılığı ile veya konu altında ki yorum bölümünden bana sorabilirsiniz.

Bir sonra ki yazımızda görüşmek üzere, kendinize iyi bakın, hoşçakalın.

Resul ÖZYURT

2015 yılından beri Wordpress, Opencart gibi sistemler ile profesyonel olarak çalışıyorum. 2018 yılından beri profesyonel olarak Dijital Pazarlama alanında hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu