E-Ticaret

E-Ticaret Nedir? E-Ticaretin Önemi

Günümüz teknolojisinde insanlar artık alışverişlerini internet üzerinden, online mağazacılıklar aracılığı ile yapmaya karar veriyor. Özellikle günümüzde yaşadığımız covid-19 salgını sebebi ile hepimiz internet üzerinden ihtiyaçlarımızı gidermeye özen gösteriyoruz.

Hatta öyle ki sektörü giyim olan firmalar bile işlerini online ortama taşıyıp birde gıda ürünleri satmaya başladılar. Online mağaza açmanın hem işletme sahipleri hem de tüketici vatandaşlarımız için bir hayli avantajları mevcuttur.

E-Ticaret Nedir? E-Ticaretin Önemi

E-Ticaret; Söz konusu herhangi bir ürünü satan üretici veya satıcının işletmesine ait olarak açtığı bir site üzerinden ürününü satması, ödemeyi online olarak alması ve ürünün kargo aracılığı teslimatının gerçekleştirilmesi işlemidir. Özetle alışveriş ve ticaretin online olarak internet siteleri üzerinden yapılmasıdır.

Peki E-Ticaretin Önemi veya Kolaylığı Nedir?

Kendi adıma konuşacak olursam, ben şahsen çok önemli olmayan veya gidip illa görmem gerekerek almam gereken bir ürün olmadıkça mağazaları kullanmamayı tercih ediyorum. Neden derseniz; bir avm ye gidiyorum saatlerce mağazaları geziyorum hem yorulduğumla kalıyorum hem de sadece mağazaların bizim önümüzde koydukları ürünler ile sınırlı kalıyorum. Şahsen bu benim dezavantajıma olan bir durum. Fakat durum internet alışverişinde değişiyor. Açıyorum interneti almak istediğim ürünü yazıyorum, hem gezdiğim mağazaların sitelerinden hem toplu ürün satışı yapan n11, hepsiburada, gittigidiyor gibi sitelerden yüzlerce farklı çeşitlere bakıp karşılaştırma yapabiliyorum. Üstelik bunları yorulmadan, oturduğum yerden yapabiliyorum.

Bir diğer yandan e-ticaretin önemini işletmeler için verecek olursam; şöyle düşünelim, bir mağazamız var örneğin 50m2 bu mağazaya koyabileceğimiz ürünler kısıtlıdır, ürün grubuna göre teşhir yapabileceğimiz ürünlerin adeti sınırlıdır. Ama siz bütün ürünlerini teşhirde sergilemek istiyorsunuz ve daha büyük bir mağaza için sermayeniz yeterli değil. Veya Mağazanızın bulunan semtine göre günlük müşteri potansiyeliniz ortalama 100-200 kişi arası diyelim.

Peki işin e-ticaret boyutuna bakarsanız; e-ticarette ürünlerinizi teşhir edebileceğiniz herhangi bir sınır yoktur. İsterseniz 1000 isterseniz 1.000.000 tane ürününüz olsun, ürünlerinizin hepsini teşhir edebilirsiniz ve müşteri potansiyeliniz çok geniştir. Her gün milyonlarca insan internet üzerinden ürün aramakta ve alışveriş yapmaktadır. Peki siz neden sadece mağazanızın bulunduğu semt ile sınırlı kalasınız? Neden günde binlerce insana ulaşmak varken 100-200 müşteri ile yetinesiniz?

Sanırım bu şekilde e-ticaretin önemini bir nebze anlatabilmişimdir 😊

E-Ticarette Hiç Risk Yok mu?

En çok sorulan hatta e-ticaret konusunda deneyimi olmayan, internet üzerinden alışveriş yapmamış bir çok insanın kafasına takılan ve en çok sorulan sorulardan birisidir bu. Bu soruyu da yukarıda yaptığım gibi hem işletmeler açısından hem tüketiciler açısından açıklamak isterim.

Tüketici Açısından Cevaplamam Gerekirse: Devletinde koyduğu kanunlar neticesinde internet üzerinden alışveriş yapmak bana göre risksiz. Ha tabi ki risk olan yerlerde var. Risk olan işlem şudur, eğer siz resmi olarak bir işletme kaydı olmayan birisi ile iletişime geçip alışveriş yaparsanız bu alışveriş sonucunda dolandırılma olasılığınız çok yüksek. Bu olayın önüne geçmek için benim tavsiyem her zaman büyük siteleri tercih etmeniz. Eğer aradığınızı bu sitelerde bulamıyorsanız sonrasında baktığınız siteleri mutlaka araştırmanız. Eğer tavsiye vermemi isterseniz, ben şahsen büyük siteler dışında bir alışveriş yapmadan önce şunlara bakıyorum

  1. Sitenin hakkımızda kısmı var mı diye kontrol ediyorum.
  2. Hakkımızda kısmında işletme bilgileri yer alıyor mu diye kontrol ediyorum.
  3. Sitedeki ürün resimlerinin görüntü kalitesi yüksek mi değil mi diye kontrol ediyorum.
  4. Herhangi bir ürününde müşteri yorumları var mı diye kontrol ediyorum.

Peki bunların önemi nedir? Eğer bir işletmenin sitesinde işletme bilgileri yer alıyorsa o sitenin vergi levhası mevcut demektir. Böyle bir durumda alışverişinizden memnun kalmasanız bile ürününüzü 15 gün içinde iade etme hakkınız var. Diyelim ki firma bunu kabul etmedi. Bu durumda bunu Tüketici Mahkemesine bildirmeniz karşılığında cebinizden 1 kuruş çıkmadan ürünü iade edebilir ve firmaya gerekli cezai işlemlerin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Devletin koyduğu kanunlar tüketiciyi hemen hemen her konuda korumaktadır. Yeter ki alışveriş yapacağınız yerin resmi bir işletme olduğundan emin olun.

Satıcı veya Üretici Açısından Cevaplamam Gerekirse: İşletmeler için tek risk satılan ürünün cayma hakkı kullanılarak 15 gün içerisinde iade edilmesidir. Fakat her olayda olduğu gibi ticaret içinde de risk söz konusu ve bu riski göze almak zorundasınız. Fakat bu işte de şöyle bir avantajınız var. Yine devletin koyduğu kanunlara göre cayma hakkına girmeyen ürünler vardır. Eğer satışlarınızı bu ürünlerden yaparsanız müşteriye doğru ürün gönderdiğiniz sürece ve sizden kaynaklı bir kusur olmadığı sürece müşteri ürünü cayma hakkı kullanarak geri iade edemez.

Peki bu ürünler nedir ?:

  1. Müşterinizin isteği ile kişiye özel olarak üretilen, üzerinde değişiklik veya ek bir işlem yapılarak kişiye özel ürün haline getirilen ürünler,
  2. İç Çamaşırı, mayo, kozmetik ürünleri gibi hijyenik durumu hassas olan ürünlerin iadesi. (Bu ürünleri cayma hakkı ile iade edilmesi için ambalajının açılmamış olması gerekmektedir.),
  3. Paketi açılmış olan ses ve görüntü kayıtları (DVD.CD veya kasetler), basılı ürünler (Kitap, dergi vs), yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemeleri,
  4. Çabuk bozulma gibi bir durumu lan veya son kullanma tarihleri yakın olan ürünler,
  5. Fiyatı borsa veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda belirlenen ürünler (Külçe, Altın veya Gümüş benzeri Ürünler),
  6. Tatil kategorisinde satılan ürünler, Örneğin; otel, tur biletleri, uçak biletleri, gezi biletleri v.b.

Eğer yukarıdaki ürünlerin satışını yapıyorsanız sizden kaynaklı bir durum olmadığı sürece iade almak zorunda kalmazsınız.

Evet arkadaşlar konumuzun sonuna geldik. Açıklamak istediğim konular şuan için bu kadar. Eğer sizin öğrenmek istediğiniz veya sormak istediğiniz bir konu olursa, alt kısımda bulunan yorum yaz bölümünden veya iletişim sayfamızdan bizimle bağlantı kurabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

Sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.

Resul ÖZYURT

2015 yılından beri Wordpress, Opencart gibi sistemler ile profesyonel olarak çalışıyorum. 2018 yılından beri profesyonel olarak Dijital Pazarlama alanında hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu