Domain ve Hosting

Domain Nedir?

Bu konumuzda dijital sektöre ilk defa girenler için önemli olan bir konuyu paylaşıyorum. Bu konumuzda Domain Nedir? Domain Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler Önemli Detaylar Nedir Bunları Anlatacağım.

Sizlere birçok konuda bilgi aktarımı yaptım ve bildiklerimi aktarmaya fırsat buldukça devam etmeye çalışıyorum. Her ne kadar bu yazıyı okuyan birçok kişi domain konusunda bilgi sahibi olsa da ben yine de bilmeyen insanlar için anlatmak istedim.

Öncelikle;

Domain Nedir?

Domain dediğimiz kavram Türkçede alan adı olarak kullanılmaktadır. Alan adları bizlerin internet tarayıcımızı açtığımızda adres çubuğumuza yazdığımız internet sitelerinin ismi ve uzantısıdır. Örneğin .com / .net / .org / .shop / .club gibi onlarca hatta yüzlerce alan adı türü mevcuttur. Bunlar arasında en çok kullanılanlar .com, .net, .org tur. Eğer alan adlarımız olmasaydı, yani bir isim ve bir uzantımız olmadan bir siteye girmek isteseydik bu sefer adres çubuğuna sadece IP adresi yazarak girmemiz gerekecekti. IP adresi ile bir siteye girme işlemi sorun olduğu ve insanların aklında IP adresini tutmayacağı için alan adları bir websitesi için hayati önem taşımaktadır. Zaten günümüzde birkaç illegal site dışında hiç kimse IP adresi ile bir websitesi sahibi değil 😊

Peki Alan Adı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Alan adı seçimi yapma hususu oldukça dikkat edilmesi gereken bir husustur. Çünkü alan adlarında ilk gelen alır mantığı vardır. Yani siz gidip resulozyurt.com alan adını benden önce satın alırsanız bu alan adı size ait olur ve siz bu alan adının yıllık yenileme ücretini ödemezseniz bu alan adı sizin sahipliğinizden silinir ve tekrar ilk gelen alır mantığı ile satışa çıkarılır. Yani buda demek oluyor ki sizden önce birisi almak istediğiniz alan adını daha önce almış olabilir, bu kişi arama motorları tarafından istenmeyen hareketler yapmış ve alan adını banlatmış, spam olarak algılatmış olabilir. İşte bu durumda siz bu tarz bir alan adını bilmeden aldığınızda maalesef 2-0 geride başlarsınız. Bu sebeple alan adını almadan önce mutlaka alan adı geçmişine bakmanızı tavsiye ediyorum.

Peki alan adı geçmişine nereden bakacağız:

1.Yöntem (Sitenin Geçmişine Bakın): Arkadaşlar bu işlem için webarchive isminde bir site mevcut.

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi google’a Web Archive yazdığınızda üst kısımda arama sonucu çıkıyor.

Bağlantıya tıkladıktan sonra siteye gireceksiniz ve aşağıdaki gibi sitenin anasayfasına ulaşmış olacaksınız. Ana sayfasına ulaştıktan sonra görselde belirtilen arama çubuğuna alacağınız alan adının ismini yazıp enter tuşuna basın. Örneğin; resulozyurt.com gibi

Daha sonra eğer alan adınızın daha önce alınmış ve kullanılmış bir geçmişi mevcut ise alt resimde ki gibi kullanıldığı tarihlerde çizgiler göreceksiniz. Hangi yıla bakmak isterseniz o yıla tıklayıp alt kısımda beliren takvimde mavi olarak belirtilen güne tıkladığınızda size o tarihte ki sitenin görünümünü gösterecektir.

Birinci aşama olarak bu şekilde sitelerin geçmişini görüntüleyebilir ve arama motorları tarafından kural ihlali yapan bir site mi değil mi bunu öğrenebilirsiniz.

2.Yöntem (Alacağınız alan adının backlink sorgulama işlemini yapın):

Bu işlemi yapmak için arama motorlarına Backling Sorgulama gibi bir arama yaptırdığınızda karşınıza bir çok sitenin backlink sorgulama hizmeti karşınıza çıkacaktır. Alacağınız alan adı eğer sizden önce kullanıldıysa, kullanıldığı süre boyunca hangi sitelere backlink verdiğini görebilirsiniz ve buna göre belirli çıkarımlar yapabilirsiniz.

Eğer domain geçmişi kirli bir domainse (yanlış anlaşılmasın 😊) ve siz yine de bu domaini almak istiyorsanız alan adını satın aldıktan sonra domainin geçmişine dair bütün bilgileri Google Araçları ile silebilirsiniz ve yeni sahibi olduğunu doğrulayıp banlardan kurtulma ihtimaliniz mümkün.

Bu işlemi nasıl yapacağınıza dair daha fazla bilgi edinmek isterseniz konu altına yorum yazarak konunun devamının gelmesini isteyebilirsiniz.

Alan Adlarını Hangi Firmadan Almalıyız?

Hemen hemen her yer sağlayıcı belgesi olan hosting şirketleri aynı zamanda alan adı satışı da yapmaktadır. Fakat her firmadan alan adı almanızı önermem. Çünkü bu alan adı konusu önemli bir konudur.

Bir çok firmanın müşterilerin arattığı alan adlarını kayıt altına alıp, sonrasında kaliteli gördükleri alan adlarını kendilerinin satın almalarına çok defa şahit oldum.

Bir diğer husus yine domain firmasının müşterinin domainlerini haberi olmadan sahiplik bilgilerini değiştirip domainleri çaldığına da oldukça fazla şahit oldum.

Bu sebeple her firmadan veya her siteden alan adı satın almanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Alan adı satın almadan önce, alışveriş yapacağınız firmanın geçmişini internetten araştırın. Webmaster forumlarında o firma hakkında konular açılmış mı bunları inceleyin. Mümkünse alışveriş yapacağınız firmayı eskilerden beri sorunsuz bu işi yapan firmalardan seçmeye çalışın.

Alan adı alma konusunda yerli firmalar dışında yabancı kaynaklı bir çok firmada alan adı satışında güvenilirdir. Reklam olmaması açısından isim veremiyorum fakat adını duyurmuş bir çok firma mevcuttur. İlla ki youtube da veya herhangi bir farklı sosyal medya platformunda bu firmalara denk geldiğiniz olmuştur.

Bazı firmalar sizin alan adının boş olup olmadığı için yaptığınız sorguları kayıt altına alır. Bazı firmalar ise sadece kullanıcı girişi yapmış kullanıcıların aramalarını kayıt altına alır. Tabi ki hangi firma hangi kayıt işlemini yapar bilemiyorum fakat benden size tavsiye; alan adınızın alınabilirlik durumunu kontrol etmek için girdiğiniz firmaya kullanıcı girişi yapmadan sorgulama yapmanız.

Resul ÖZYURT

2015 yılından beri Wordpress, Opencart gibi sistemler ile profesyonel olarak çalışıyorum. 2018 yılından beri profesyonel olarak Dijital Pazarlama alanında hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu