Google ReklamcılığıSosyal Medya Reklamcılığı

Dijital Pazarlamayı Tanıyalım

Selamlar,

Dijital Pazarlamayı Tanıyalım isimli konumuzda dijital pazarlama nedir, dijital pazarlama danışmanlığı nedir, dijital pazarlama öğrenmek için neleri bilmeniz ve yapmanız gerekecek gibi temel konular hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Dijital pazarlama bir kişi veya şirketin dijitalde yer alan varlıklarını ifade eder. Bu varlıkları yöneten kişiye ise dijital pazarlama uzmanı denir.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı, bunun birkaç yıl öncesinde sadece içerik oluşturma ve içerik yönetimi konularında işlemler yaparken günümüzde birçok alanda hizmet veren bir sektör/meslek haline gelmiş durumdadır.

Peki gelelim asıl sorumuza;

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nedir?

Dijital pazarlama danışmanlığı çok genel bir tabir ile bir markanın veya bir işletmenin dijital ortamda bulunan varlıklarını yöneten kişilere dijital pazarlama uzmanı denmektedir. Bu varlıkları yönetmek konusunda kişi veya şirketlere hizmet sağlayan kişi veya kişilere Dijital Pazarlama Danışmanı denmektedir. Bu sadece yönetmek değil aynı zamanda yönetimin dışında sadece danışmanlık olarakta değerlendirebiliriz. Markanın dijital ortamda sunduğu hizmetleri yöneten veya aynı zamanda işletmeye bu hizmetler için tavsiye veren kişilere de yine dijital pazarlama danışmanı diyebiliriz.

Dijital Pazarlama Danışmanı/Uzmanı Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Dijital pazarlama danışmanı olmak için öncelikle kendinize bir niş belirlemelisiniz. Dijital pazarlama yukarıda da dediğimiz gibi artık çok geniş kolları olan bir meslek haline gelmiş durumda. Örneğin, sadece facebook, instagram reklamları için danışmanlık hizmeti verebilirsiniz veya seo için danışmanlık hizmeti verebilirsiniz, içerik üretimi veya yönetimi konusunda danışmanlık hizmeti verebilirsiniz.

Bu dallar arasında sizin en çok ilgi duyduğunuz ve yaparken çok zevk aldığınız, sıkılmadığınız nişi seçmeniz çok önemli. Eğer yapmaktan zevk aldığınız nişi seçmezseniz hizmet verdiğiniz markalara karşı başarılı olma şansınız çok düşüktür. Çünkü zevk almadan yaptığınız danışmanlıklar eksik olacaktır ve her şeyi ile bilgi sahibi olmadığınız için bir süre sonra hizmetlerinizde aksamalar olacaktır. Bu sebeple öncelikle yapmaktan zevk aldığınız dijital pazarlama alanını belirleyip kendinizi bu alanda geliştirmeli, bu alana yönelik deneme çalışmalar ile kendinizi geliştirmelisiniz.

Dijital pazarlama danışmanı olmak istiyorsanız kendini belirlediğiniz alanda sürekli geliştirmelisiniz.

Eğer birden fazla alanda danışmanlık vermeyi düşünürseniz, istediğiniz başarıya ulaşmanız ne yazık ki çok zor olacaktır. Bu demek değildir ki, kesinlikle yapılamaz. Elbette yapabilirsiniz, hatta bunu bende yaptım veya yapıyorum. Fakat bu şekilde çok fazla ilerleme kaydedemezsiniz. Çünkü her işi takip etmeniz, her bölüme ayrı ayrı ilgi göstermeniz sizin için çok zor olacaktır. İlla ki bir noktada belirli bir şeyleri kaçıracaksınız ve bazı konularda geri kalacaksınız. İşte bu durumların önüne geçmek amacıyla mutlaka ama mutlaka öncelikle kendi seçtiğiniz alanda uzmanlaşmalı sonrasında diğer bölümleri ek hizmet olarak sırayla hizmetlerinize eklemeli ve her iş için farklı bir kişiyi görevlendirmelisiniz. Yani özetle kendinize bir ekip kurmalı ve bu ekiple yolunuza devam etmelisiniz.

Bir sonraki konuda kendinize en uygun dijital pazarlama alanını bulabileceğiniz konumuzu sizler için hazırlıyor olacağım. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.

Kendinize çok iyi bakın. Hepinize sağlıklı günler diliyorum.

Resul ÖZYURT

2015 yılından beri Wordpress, Opencart gibi sistemler ile profesyonel olarak çalışıyorum. 2018 yılından beri profesyonel olarak Dijital Pazarlama alanında hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu