Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir?

Bu yazımızda sizlere genel olarak Dijital Pazarlama nedir? Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?, Neden Dijital Pazarlama?, Dijital Pazarlama Eğitimleri, E-Ticaret ve Dijital Pazarlama, Dijital Pazarlama Teknikleri gibi temel konuları ele alarak, sizlere dijital pazarlama hakkında bir temel oluşturmayı hedefliyorum.

Mutlaka işinize yarayacak bir bilgi olduğundan eminim. Lütfen sıkılmadan konuyu okumaya özen gösterin 😊

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama; arama motoru reklamcılığı, sosyal medya reklamcılığı, SEO (arama motoru optimizasyonu), sosyal medya yönetimi gibi birçok alanı kapsayan bir iş dalı haline gelmiştir.

Dijital pazarlama uzmanı olan bir kişi kendini ilgi duyduğu alanda geliştirerek, kendi işini kurabilir veya herhangi bir dijital pazarlama ajansına bağlı olarak çalışabilir.

Dijital pazarlama uzmanı olan bir kişi firmaların sosyal medya hesaplarını yönetebilir, firmaların arama motorlarında ki veya sosyal medya kanallarında ki reklamlarını ve rakiplerini analiz eder, reklamları en faydalı olacak şekilde planlar ve yayınlar. Sonuçları müşteri ile paylaşır.

Eğer ilgi duyulan alan sitelerin arama motorlarına optimizasyon işlemi ise, kendini SEO alanında geliştirir ve SEO uzmanı olarak iş hayatına devam edebilir.

Gelişen teknoloji ve günümüzde yaşanan virüs salgınları nedeni ile geleceğin parlayan iş kolu olarak şüphesiz dijital pazarlamayı örnek gösterebilirim. Eğer sizde bu alana ilgi duyuyor ve daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız o zaman bu konuyu okumaya devam etmelisiniz.

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama, müşterilerin daha önce işini dijitale taşıyıp taşımamasına göre 2 farklı yol ile ilerlenir. Eğer bir firma daha önce işini dijitale taşımadı ise, öncelikle bu firmaya bir internet sitesi oluşturmalı, sonrasında Google ve sosyal medya kanallarında hesapları oluşturulmalı, gerekli dijital mülklerin oluşturulması ve yetkilendirilmesi yapılmalı, daha sonra bu mülkler ile ilgili ayarların ve web site entegrasyonlarını yapılması gereklidir.

Tüm bu işlemleri yaparken hem Google tarafından hem de sosyal medya kanalları tarafından bizlere sağlanan araçlar mevcuttur. Bizlerde bu araçlar sayesinde bu işlemleri yapabilmekteyiz. Temel olarak bu araçlar hakkında bilgi alabilmeniz için sizlere Google araçlarını tanıttığım konuma davet etmek istiyorum. Konuma gitmek için https://www.resulozyurt.com/en-populer-google-araclari-ve-aciklamalari/ linke tıklamanız yeterlidir.

Google araçları dışında en çok kullanılan sosyal medya kanallarında facebook ve instagram yer almaktadır. Yakın bir zamanda facebook şirketi instagramı satın aldığı için facebook üzerinden oluşturacağınız bir hesap ile instagram hesabınızı bağlayabilir ve her iki kanal için de tek panel üzerinden reklam çalışmaları ve reklam çıkma işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu sosyal medya kanalları için kullanımımıza sunulmuş araç ise Facebook Business Manager aracıdır.

Neden Dijital Pazarlama?

Geçtiğimiz dönemlerde reklamcılık ve ürün pazarlama işlemleri televizyon ve yollarda ki pankart alanlarına asılan görsellerden ibaretti. Fakat bu reklamcılık işlemlerini tam olarak ölçümleyemez ve bize getirdiği faydayı tam olarak değerlendiremez iken Dijital Pazarlama ile ne kadar bütçe ile ne kadar hedef kitleye ulaşabileceğimizi, hangi mercilerden, hangi alanlara ilgi duyan insanlara ulaşabileceğimize kadar birçok konuyu ele alabilir, değerlendirebilir ve o alanları kullanabiliyoruz.

Şimdi şöyle bir düşünün, yaşadığınız şehrin en kalabalık yolunda bulunan pankart için günlük ortalama 1.000 kişinin o pankartı gördüğü bilgisi size veriliyor ve karşılığında günlük 100 TL ücret talep ediliyor. Böyle bir durumda reklamı verdiğiniz ve afişinizi oraya astığınız gün oradan sizin firmanıza ilgi duyan ve duymayan 1.000 kişi geçti diyelim. Peki bunlardan kaçının işine yaradı sizin afişinizin orada olması?

Bir diğer yandan dijital pazarlama ile Arama motorunda tamda sizin işinize özel arama yapan insanların karşısına reklamlarınızı çıktınız. E müşteriniz zaten sizinle ilgili bir arama yaptı yani doğrudan sizin işinize yarayacak kişinin karşısına çıkmış ve karşısına çıktığınız kişi kadar para ödemiş oldunuz. Bu durumda hangi reklamcılık yöntemi size daha mantıklı geldi?

Sizlere Neden Dijital Pazarlama? Sorusunun cevabını en güzel bu şekilde verebileceğimi düşünüyorum. 😊

Dijital Pazarlama Eğitimi

Dijital pazarlama eğitimi, birçok bireysel veya kurumsal kişi tarafından verilmektedir. Bireyselden kastım; benim gibi bireysel markasını oluşturmaya çalışan birçok dijital pazarlama uzmanı tarafından bu eğitimleri alabilirsiniz. Bu tarz bireysel kişilerden eğitim almanızın avantajı ise sizlere genellikle bireysel çevirimiçi eğitim olanağı sunarlar ve öğrenme kaliteniz daha fazla olur.

Kurumsal eğitim hizmeti veren yerlerde bir sınıf ortamında öğrenirsiniz veya daha önceden hazırlanmış videolar satın alırsınız.

Tabi ki kişiden kişiye göre öğrenme şekilleri farklılık gösterebilir. Kimimiz sınıflarda, kimimiz hazır videolarda bir şeyi çok rahat öğrenirken, bazı insanlar özel eğitim ile daha kolay öğrenir. Bu tamamen sizin öğrenme biçiminiz ile alakalı bir durumdur.

Bu durumda ne istediğinizi çok iyi bilmeli ve buna göre araştırmalar yapmalısınız. Eğer bu konu hakkında yardım talebiniz olursa veya herhangi bir konuda bir şey danışmak isterseniz sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

E-Ticaret ve Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama, her ne kadar kişisel amaçlar için kullanılabilse de aslında en çok şirketler, hatta ve hatta özellikle e-ticaret şirketleri için çok önemlidir.

Çünkü Dijital Pazarlama bize bir müşteriyi kaybetmeden, o müşterinin karşısına tekrar tekrar çıkabilme imkânı sunuyor.

Şöyle bir düşünelim; mağazanızda oturdunuz müşteri bekliyorsunuz ve bir süre sonra bir müşteri geldi, ürünlerine şöyle bir göz gezdirdi fakat emin olamadı başka mağazalara gezmek için çıktı. Şimdi bu müşteriniz diğer mağazalara girdiği zaman belki sizin ürününüzü, fiyatınızı, modellerinizi tam olarak hatırlayamayacak. Sonra girdiği en son yerden veya bir önceki girdiği farklı bir mağazadan alışverişini yapacak.

Fakat işinizi dijitale taşırsanız veya zaten dijitalde işinizi yürüyorsanız, Dijital Pazarlama ile sizin online mağazanıza giren bir müşteri, sizin hangi ürününüzle ilgileniyorsa, hangi sayfanızla ilgileniyorsa, müşteri sitenizden çıksa bile daha sonra o müşterinin karşısına reklamlar çıkarak “Bakın siz bu ürüne bakmıştınız almak istemediğinize emin misiniz?” diyebilirsiniz. Müşterinizin girdiği sitelerde ansızın karşısına çıkarak markanızı ve ürünlerinizi hatırlatabilir satış olanağınızı arttırırsınız.

Dijital Pazarlama Teknikleri

Dijital pazarlama teknikleri kişiden kişiye göre farklılık göstererek, çok farklı yöntemler ve teknikler ile rotalar çıkarılabilir.

Temel olarak dijital pazarlamada mantık rakiplerinizin analizini doğru yapmak, rakiplerinizin eksiklerini kusursuz bir şekilde tespit etmek ve bu eksikleri kullanarak rakipleriniz arasından sıyrılmayı hedefler.

Örneğin 5 rakibinizi olduğunuzu varsayalım. Bu 5 rakibinizden 2’si sosyal medyayı etkin kullanamıyor, sorun yaşıyor olsun. Bir diğerinde internet sitesi sorunlu müşteriler kolay kullanamıyor olsun. Diğerlerinde ise Dijital Pazarlama çalışmaları yapılmamış, online mağazasına giren kullanıcılara reklam çıkarak kendilerini hatırlatmıyor, yeni müşterileri çok zor kazanıyor olsun.

Bu durumda her rakibinizin eksiğini kendinize bir artı olarak analiz etmeli ve eksiksiz, kusursuz bir dijital mülk oluşturmalısınız.

Unutmayın günümüzde sosyal medya vazgeçilmezimizdir. İnsanlar ile sosyal medya kanalları aracılığı ile samimi bir ilişki kurmalı ve onlara faydalı bilgiler sunmalısınız. İnternet siteniz kullanıcıların kolay kullanabileceği, aradıklarına çok rahat ulaşabilecekleri ve hangi cihazdan giriş yapılırsa yapılsın o cihaza uyumlu bir yapıya sahip olmalıdır. Aynı zamanda reklam çalışmalarını doğru yapmalı ve mağazanıza giren bir müşteriyi bile kaçırmamalısınız.

Sonuç Olarak; isterseniz bir firma sahibi olun, isterseniz kişisel markanızı oluşturmaya çalıştıran biri olun, mutlaka ama mutlaka gündeme ayak uydurmanız gerekiyor. Gelişen teknolojiler ve sistemler ile artık işinizi dijitale boyuta taşımalı ve yatırım yapmalısınız.

Unutmayın her gün dükkanınızın, ofisinizin kapısında müşteri beklemek mi daha cazip, yoksa direkt olarak milyonlarca insanın kullandığı sosyal medya veya arama motorları tarafında insanların karşısına çıkmak mı?

Kararınızı iyi verin.

Bana danışmak istediğiniz ve sormak istediğiniz her türlü konuda yanınızdayım.

Resul ÖZYURT

2015 yılından beri Wordpress, Opencart gibi sistemler ile profesyonel olarak çalışıyorum. 2018 yılından beri profesyonel olarak Dijital Pazarlama alanında hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu